روش های درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان - بهترین و سریع ترین راه ها


زگیل تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های منتقله از راه تماس جنسی است که در قسمت ناحیه تناسلی آقایان و خانم ها بروز میکند که کوچک و بر آمده هستند.

علت اصلی این نوع زگیل ها ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است و افراد مبتلا به این بیماری هم باید به دنبال راه های تشخیص و درمان زگیل تناسلی باشند که ما در این مطلب از ایستگاه زیبایی به ذکر تمامی موارد مهم در این زمینه پرداخته ایم.

 

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یا Genital Warts یکی از رایج ترین بیماری های جنسی است که مردان و زنان و حتی برخی کودکان به آن مبتلا میشوند که بافتی نرم و برجسته دارد و در نواحی تناسلی ظاهر میشود و باعث درد و ناراحتی و خارش میشود.

زگیل‌های عادی می‌توانند در هر قسمتی از بدن به وجود بیایند اما زگیل‌‍‌های تناسلی تنها روی اندام‎‌های تناسلی پدیدار می‏‎شوند. اندام‎هایی مثل لگن، واژن، آلت تناسلی یا دور مقعد (زگیل‌های دور مقعد، زگیل مقعدی هم نامیده می‌شوند).

زگیل یک نوع پدیده پوستی ویروسی و در واقع یک تومور خوش‌خیم و غیرسرطانی است. این تومور در لایه رویی پوست ایجاد می‎شود و معمولا چند هفته‌ای از بین می‏ رود. زگیل‌ها را ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می‏‎کند، ویروسی که احتمالا آن را با نام HPV شنیده یا خوانده‎اید.

 

علل و علائم بروز زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

اغلب این زگیل ها به قدری کوچک و صاف و هم رنگ پوست هستند که با چشم دیده نمیشوند اما در برخی مواقع هم به صورت چند دسته بزرگ هستند و همچنین رشد آنها هم بسیار سریع است.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی :

 • برآمدگی های کوچک و همرنگ پوست یا بیرنگ در ناحیه تناسلی
 • چندین زگیل می توانند در یک جا جمع شوند و شبیه گل کلم گردند
 • خارش و احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی

 

راه های تشخیص زگیل تناسلی

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر تستی است که زنان باید به طور منظم توسط پزشک انجام دهند تا تغییرات واژن و دهانه رحم رد اثر زگیل تناسلی مشخص شود.

در این آزمایش متخصص نمونه ای از سلول های گردن رحم را بر میدارد و با میکروسکوپ بررسی میکند.

تست HPV

این آزمایش برای زنان 30 سال به بالا مناسب است زیرا سیستم بدنی آنها دچار آسیب این تست نمیشوند و در این تست هم سلول های گردن رحم برای تشخیص انواع زگیل آزمایش میشود.

 

جراحی زگیل تناسلی

جراحی زگیل تناسلی

این مورد در دسته بندی بیماری های آمیزشی قرار میگیرد که با شکل زائده های سفت و گوشتی در اندازه های مختلف دیده میشود که برخی از آنها بسیار خطرناک هستند و باعث سرطان میشوند که برای درمان آنها باید از خدمات جراحی زگیل آلت تناسلی استفاده کرد.

یکی از مهم ترین سوالات افراد مبتلا این است که آیا این بیماری درمان قطعی دارد یا خیر؟

پاسخ این جواب مثبت است ، زیرا امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی ایجاد شده اند که یکی از آنها عمل جراحی زگیل نتناسلی است که در مواقعی که این زگیل ها بسیار زیاد و بزرگ باشند و با دارو بر طرف نشوند ، توصیه میشود.

بعد از از بین بردن زگیل تناسلی هم میتوانید جراحی زیبایی واژن انجام دهید و از زیبایی ناحیه تناسلی لذت ببرید و رابطه خوبی در زندگی زناشویی داشته باشید.

 

درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان

این بیماری هم در آقایان وجود دارد و هم خانم ها اما خوشبختانه راه های زیادی برای درمان زگیل واژن و مقعد در آقایان و خانم ها وجود دارد.

حدود 75% مردان و زنان و حتی برخی از کودکان به این بیماری عفونی مبتلا میشوند که خدود نیمی از آنها مبتلایانی بین 15 تا 25 سال هستند و برای درمان باید به متخصص اورولوژیست ، دکتر متخصص زنان ، متخصص جراحی و دکتر پوست مراجعه کنند.

در نظر داشته باشید که علائم و نشانه های این زیگیل ها بعد از حدود 3 ماه بروز میدهند تا خودشان را نشان دهند ، البته در برخی مواقع هم مشاهده شده فرد بیمار هیچ علائمی نداشته اما شریک جنسی شاهد این زیگیل ها روی بدنش شده است.

در صورت بروز چنین مواردی روی بدن شما اصلا استرس و نگرانی و خجالتی نداشته باشید و در اولین فرصت به متخصص مراجعه کنید تا پزشک مورد نظر بهترین روش درمان زگیل واژن یا آلت تناسلی را برای شما تجویز کند.

 

بهترین روش های درمان زگیل تناسلی

روش های درمان زگیل تناسلی

همانطور که گفته شد راه و روش های مختلفی برای از بین بردن و درمان زگیل مقعد و واژن و آلت تناسلی ، زگیل مقعد و زگیل واژن وجود دارد که این روش ها عبارتند از :

درمان زگیل تناسلی با لیزر

در بین روش های مختلف از بین بردن زگیل تناسلی ، لیزر یکی از روش های سریع و مطمئن است که نسبت به روش های دیگر درد و خونریزی کمتری هم دارد و دوره نقاهت آن هم کوتاه تر است.

در این روش زیگیل های تناسلی به وسیله اشعه لیزر از بین میروند و به هیمن علت میزان موفقیت و رضایت بالایی در بین متقاضیان دارد و به عنوان قطعی ترین و بهترین روش شناخته شده است.

درمان زگیل تناسلی با لیزر توسط گاز CO2 انجام می گیرد که طی این فرایند زائده ها به آرامی تبخیر شده و از بین می روند.

جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP) زگیل واژن

در روش از بین بردن زگیل تناسلی با جراحی الکتروسرجیکال قوسی ، پزشک از یک حلقه سیمی داغ شده با جریان الکتریکی استفاده میکند که این عمل هم به طور معمول به صورت سرپایی همراه با بی حسی یا بیهوشی انجام میشود و همراه با کمی درد است.

کرایوتراپی زگیل

کرایوتراپی زگیل که با نام های سرما درمانی زگیل یا فریز کردن و منجمد کردن شناخته میشود یکی از درمان های قدیمی و سنتی است که با نیتروژن مایع ، زگیل های تناسلی و بافت های آسیب دیده را هدف قرار میدهد و زائده ها را در اثر سرمای شدید از بین میبرد.

از بین بردن زگیل مقعد و واژن با واکسن

واکسن گارداستیل یکی از واکسن های HPV استکه میتواند از بیماری هایی مانند زگیل تناسلی و سرطان های دهانه رحم جلوگیری کند.

این واکسن در زنان بهتر است در سنین 11 تا 26 سالگی و در مردان از 10 سالگی تا 21 سالگی تزریق شود تا بتواند قبل از سنین شروع فعالیت جنسی از این بیماری جلوگیری کند.

واکسن زگیل تناسلی در 3 نوبت با مقدار 0.5 میلی لیتر در عضلات بازو تزریق میشود و لازم است فرد پس از تزریق دارو حداقل برای 15 دقیقه در محل منتظر بماند تا در صورت بروز عوارض به آنها رسیدگی شود.

سوزاندن زگیل ناحیه تناسلی

سوزاندن یکی از روش های درمان تهاجمی و سریع است که برای این موارد بسیار کاربرد دارد.

قبل از انجام این عمل از استعمال دخانیات پرهیز کنید و دارو های کاهنده انقعاد را قطع کنید تا دچار عفونت و عارضه های دیگر نشوید.

بریدن زگیل تناسلی

یکی از دیگر روش های تهاجمی که سختتر از سایر روش هاست ف بریدن زگیل است که با تیغ جراحی انجام میشود و همراه با خونریزی است.

 

enlightened برخی دیگر از خدمات زیبایی : جراحی زیبایی شکم ، جراحی بینی ، عمل زیبایی سینه

 

نکات و توصیه های بعد از عمل زگیل تناسلی

مراقبت های بعد از جراحی زگیل تناسلی

 • هرچند ساعت یکبار از پماد های ترمیم کننده استفاده کنید.
 • بهداشت و شست و شوی محل درمان مهم است.
 • از تحریک ناحیه و رابطه جنسی خودداری کنید.
 • برای جلوپیری از بروز عفونت محل را خشک و تمیز نگه دارید.
 • پس از انجام عمل لازم است جهت جلوگیری از چرک کردن بیماری از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید، پس از آن برای ترمیم بافت می توانید از پما هایی مانند سیکالفیت استفاده کنید.
 • بیشتر افراد یک تا سه روز بعد از جراحی می‌توانند به فعالیت‌های معمول خود بازگردند.
 • بهبودی افراد به چیزی میان دو تا چهار هفته زمان نیاز دارد.
 • بعد از جراحی امکان ظاهر شدن جای زخم در محل جراحی وجود دارد.

 

عوارض زگیل تناسلی

از عوارض این بیماری میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

سرطان : ویروس HPV تناسلی باعث ایجاد سرطان بیماری هایی از قبیل سرطان گردن رحم ، سرطان فرج ، سرطان سوراخ مقعد و سرطان آلت تناسلی در مردان میشود.

مشکلات بارداری : این بیماری در زنان باعث بروز مشکلاتی در دوران بارداری میشود و همچنین میتواند به قدری بزرگ شود که در ادرار کردن مشکل ایجاد کند ، همچنین زگیل دیواره واژن توانایی باز شدن واژن برای زایمان طبیعی را کاهش میدهد.

همچنین درمان این بیماری علاوه بر مزایایی که دارد ممکن است عوارضی مانند درد و سوزش و زخم جزئی داشته باشد.

 

هزینه تشخیص و درمان زگیل تناسلی

این بیماری از مواردی است که حتما در صورت مشاهده علائم باید سریعا به متخصص مراجعه کنید و برای درمان اقدام کنید.

متخصص بعد از معاینه شما تمامی اطلاعات مورد نیاز اعم از نکات مهم ، بهترین روش درمان برای شما و هزینه و قیمت را اعلام میکند.

هزینه درمان زگیل تناسلی ثابت و مشخص نیست و به موارد زیر بستگی دارد :

 • تخصص و تجربه پزشک
 • روش انتخابی
 • نواحی درمان
 • مقدار و اندازه زگیل
 • و ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت ها با دکتر مورد نظرتان از طریف سایت ایستگاه زیبایی تماس بگیرید.

 • آیا تزریق واکسن گارداسیل می‌تواند تاثیری در درمان عارضه داشته باشد؟

  خیر، تزریق این واکسن باید قبل از شروع فعالیت جنسی و قبل از ابتلا به ویروس HPV انجام شود.

 • چه زمانی برای زگیل تناسلی باید به پزشک مراجعه کرد؟

  اگر شما یا همسرتان دچار برجستگی یا زگیل در ناحیه تناسلی شدید یا اگر ترشحات غیر طبیعی از واژن یا آلت تناسلی خود دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • عمل زگیل تناسلی با لیزر چقدر طول می کشد؟

  این زمان بستگی به تعداد زائده ها دارد ولی به طور کلی می توان گفت که کمتر از یک ساعت زمان می برد.

 • درمان سریع و قطعی زگیل تناسلی چیست؟

  دو روش لیزر و کرایو امروزه قطعی ترین راه برای درمان زگیل تناسلی معرفی شده اند.

 • آیا بیمه تکمیلی هزینه درمان زگیل تناسلی را پرداخت می کند؟

  ممکن است برخی از بیمه های تکمیلی این هزینه را پرداخت کنند.


ارسال نظر

Loading...