نحوه شست و شو سر بعد از کاشت مو

نحوه شست و شو سر بعد از کاشت مو

شستشوی سر بعد از کاشت مو مخصوصا برای اولین بار یکی از موارد مهم بعد از عمل است که که با روشی مناسب و صحیح و با شامپوهای مناسب و با گذشت مدت زمانی مشخص انجام شود تا باعث کنده شدن دلمه های سر و آسیب به فولیکول های کاشته شده نشود.

ایستگاه زیبایی
ایستگاه زیبایی

نحوه صحیح شستن سر و موها بعد از کاشت مو چگونه است؟

شستن موهای سر بعد از کاشت موی طبیعی یکی از نکات بسیار مهم میباشد که افراد زیادی اطلاعات دقیقی در این مورد ندارند و ممکن است با انجام اموری اشتباه تاثیرات منفی روی نتیجه بگذارند.

اگر استحمام را بعد از مدت کوتاهی بعد از عمل انجام دهید و یا اینکه به گونه ای موهایتان را بشویید، خشک کنید و شانه بزنید که باعث کنده شدن دلمه ها و آسیب رسیدن به فولیکول ها شود ممکن است خسارات جبارن ناپذیری به خودتان وارد کنید.

پس قبل از هر اقدامی تا انتهای این مطلب از ایستگاه زیبایی با ما همراه باشید تا نتیجه ایده آلی از این خدمات بگیرید.

 

شستشو سر بعد از کاشت مو

همانطور که میدانید امروزه ریزش مو به یکی از دغدغه های اساسی افراد مختلف تبدیل شده است که به خاطر دلایل زیادی مانند ژنتیک، مواد شیمیایی، استرس و مواذ غذایی ناسالم اتفاق میافتد.

روش های زیادی برای درمان جلوگیری این مشکل وجود دارند که بیشتر آنها موقت هستند و تنها خدماتی که ماندگار، طبیعی و دائم است، کاشت مو است که روشی حساس میباشد و نیاز به رسیدگی و توجه دارد.

یکی از مهم ترین نکاتی که در این زمینه باید به آن توجه کنید شستشو سر بعد از کاشت مو است که اگر بهداشت آن را رعایت نکنید و به درستی انجام ندهید پوست سرتان عفونت میکند و خطرناک است.

نحوه صحیح شست و شو سر بعد از کاشت مو باید به گونه ای باشد که فولیکول های تازه کاشته شده آسیب نبینند و پوست سر هم تمیز شود تا چربی و شوره و لخته های خونی باقی نماند.

روزها و هفته های پس از کاشت مو و روند بهبودی و گذر دوران نقاهت بسیار مهم است و اگر میخواهید به نتیجه ایده آلی برسید باید به درستی از پوست و مو مراقبت کنید و شستن درست موها میتوانید شرایط مناسبی را برای رشد گرافت ها فراهم کنید.

یک الی دو روز بعد از پیوند مو، دلمه هایی روی سر ایجاد میشوند و شما باید با استفاده از کرم های مخصوص و ترمیم کننده و شستشوی صحیح آنها را از بین ببرید.

زیرا اگر با ناخن یا ابزار آنها را بکنید و یا به خاطر شستشوی نادرست کنده شوند، بدون شک پوست سر و نواحی کاشت دچار عفونت و خونریزی میشوند و در نتیجه فولیکول های کاشته شده از بین میروند.

 

نحوه شست و شوی سر و استحمام بعد از کاشت مو

شستشو سر بعد از کاشت مو

زمانیکه اقدام به انجام کاشت مو میکنید باید به مراقبت های بعد از آن توجه داشته باشید تا به نتیجه دلخواه برسید، البته لازم به ذکز است که با مراجعه به بهترین دکتر کاشت مو در تهران تمام این موارد به شما ذکر خواهد شد.

نحوه استحمام بعد از کاشت مو باید حدود 1 هفته الی 10 روز پس از عمل انجام شود و در این بازه هم باید در 3 وز اول سر خود را دو بار در روز به مدت 20 دقیق خیس نگه دارید و بعد از آن از گاز و کف استفاده کنید تا پوستک های روی سر ریزه ریزه جدا شوند.

وقتی این مراحل را به درستی انجام دهید، د مدت 1 هفته الی 10 روزه گرافت ها به خوبی در جای خود فیکس میشوند و همچنین ریشه ها در زیر پوست زنده میمانند و دلمه ها و پوستک های روی سر تمیز میشوند.

همچنین لازم به ذکر است که در هنگام استحمام و شستشو مو بعد از کاشت مو با دیدن پوسته ها و خون شفاف و تازه اصلا نگران نشوید زیرا این به معنای از بین رفتن گرافت های کاشته شده نیست.

برای تمیز کردن سر و موها بعد از کاشت بهتر است از شامپو مناسب مانند شامپو بچه که ضرری ندارد استفاده کنید، نوک انگشت یا ناخنتان را به سرتان نکشید و اجازه دهید موهایتان خشک شوند.

توجه داشه باشید که صبح بعد از کاشت مو، باندتان را باز کنید و به راحتی دوش آب گرم بگیرید. البته فقط بدن خود را بشویید و اجازه ندهید آب به قسمت های کاشته شده و ناحیه برداشت سر برسد.

 

آموزش شستن موها بعد از کاشت موی طبیعی

شست و شوی موهای عد از کاشت مو

شست و شوی مو بعد از کاشت به آموزش نیاز دارد که پزشک به شما اعلام خواهد کرد.

معمولا پزشک اسپری خاصی به نام پانتنول را برای پیش از حمام به شما می‌دهد. در این صورت ۲۰ دقیقه قبل از حمام از این اسپری استفاده کنید تا موی سر به خوبی خیس شده و سپس بتوانید با یک ظرف آب، به راحتی موی سر را بشویید.

در 3 روز اول بعد از عمل نباید سر و موها را شست اما بعد از آن میتوانید طبق دستورالعمل های زیر این امر حساس را انجام دهید.

1. باز کردن پانسمان 

اولین مرحله باز کردن پانسمان و باز کردن کلاه کشی از روی سر است که باید تمام گازها را به آرامی جدا کنید. البته توجه داشته باشید که به گاز روی دلمه ها دست نزنیدزیرا ممکن است این دلمه ها به گازها چسبیده باشد و باعث کنده شدن آنها و آسیب رساندن به گرافت ها شود.

2. خیس کردن و شست و شو

مقدار مناسبی آب با دمای ملایم و متوسط را روی بانداژ خود بریزید که محل درمان به خوبی مرطوب شود و بعد از آن میتوانمید آنها را از روی سر بردارید.

در این مرحله از پشت سر آب بریزید و آب نباید مستقیما در معرض کل سر قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که حتما سرتان را زیر آب با فشار کم خم کنید و آب را از پشت گردن به باقی قسمت ها انتقال دهید تا به گرافت ها آسیبی نرسد.

3. استفاده از لوسیون

قبل از استفاده از مواد شوینده لوسیون را در منطقه اهدا کننده و گیرنده به آرامی بمالید و اجازه دهید چند دقیقه روی سر بماند تا جذب پوست شود و باعث نرمی پوست شود.

4. استفاده از شامپو

در این مرحله هم فقط از شامپو فیروز یا فوم های آماده مخصوص موهای کاشته شده استفاده کنید که عبارتند از : ژاک آندریل، سریتا و غیره.

مقدار مناسبی از شامپو را روی کف دستتان بریزید. ماساژ دهید تا در دستتان کف ایجاد شود. حال کف را به آرامی روی سرتان قرار دهید و برای ۵ دقیقه اجازه دهید تا به خورد مو و پوست برود. دقت کنید در اولین حمام بعد از کاشت مو، از ماساژ برای مالیدن بهتر شامپو استفاده نکنید.

5. آبکشی کف ها

در این مرحله هم برای شستن سر از آب ولرم با فشار غیر مستقیم استفاده کنید یا میتوانید از یک کاسه کوچک پر از آب ولرم استفاده کنید تا کف های روی سر از بین بروند.

6. خشک کردن سر و موها

در این مرحله تحت هیچ شرایطی حتی به خاطر سرد بودن هوا از سشوآر و موارد دیگر استفاده نکنید و بجای آن صبر داشته باشید تا سرتان با دمای محیط خشک شود.

توجه داشته باشد که یکی از دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو میتواند باد گرم یا سرد سشوآر بعد از استحمام باشد که گرافت های آسیب دیده دیگر هم رشد نخواهند کرد.

 

زمان مناسب برای اولین شستشوی موهای کاشته شده

از جمله توصیه های مهم بعد از کاشت مو که باید توجه داشت دور نگه داشتن ناحیه کاشت از آب و رطوبت است و این یعنی اینکه از 7 الی 10 روز بعد از عمل قادر به استحمام نخواهید بود.

البته میتوانید حمام کنید اما آب نباید به سرتان برخورد کند و بعد از گذشت این مدت هم میتوانید به شکل روتین زندگیتان حمام کنید، البته در اولین بازه ها به آرامی شستن موها را انجام دهید.

3 روز اول دوره نقاهت بسیار اهمیت دارد و نباید حمام کرد، نباید تعرق داشت و نباید و در معرض گرما قرار گرفت زیرا زخم ها و دلمه ها تازه هستند و آسیب میبینند و عفونت میکنند.

زمان اولین شستشو سر بعد از کاشت مو با توجه به وسعت محل کاشت و روش جراحی، طبق صلاحدید پزشک انجام می‌شود. اما عموما زمان تقریبی سه روز را می‌توان برای آن در نظر گرفت.

نکته مهم دیگر هم این است که مدت زمان زیادی را در رطوبت حمام نمانده و به سرعت بدن خود را شستشو دهید و از حمام خارج شوید.

 

نکات مهم برای استحمام بعد از پیوند مو

نحوه شستن سر بعد از کاشت مو

انتخاب شامپو مناسب

انتخاب شامپوی مناسب بعد از کاشت مو یکی از مواردی است که در ذهن افرادی که پیوند مو انجام داده اند وجود دارد.

شما باید با مشورت پزشک با بررسی مواردی چون ترکیبات شامپو، میزان پی اچ (PH) شامپو، میزان چربی موی سر، حالت آنتی اکسیدانی و لیپوزیمی شامپو میتوانید بهترین شامپوهای تقویت کننده مو را انتخاب کنید.

در واقع شامپوی مناسب شامپویی است که به پوست سر و موهای جدید شما آسیبی وارد نکند مثلا شامپوهای حاوی بیوتین به استحکام بیشتر موی سر شما و تقویت ساقه مو کمک میکند.

شامپوهای مخصوص کودکان مثل شامپو بچه فیروز هم انتخاب خوبی برای استحمام بعد از کاشت مو است چون ملایم تر از سایر شامپوهای بزرگسالان است و مواد شیمیایی کمتری دارد.

فشار آب مناسب

زمانیکه شروع به شستن موها میکنید در 5 روز اول باید بسیار ملایم و آهسته باشد زیرا این کار باعث میشود به فولیکول های ازه کاشته شده آسیبی وارد نشود و به نتیجه ایده آلی برسید.

همچنین در روز های اول نباید سر را زیر دوش آب ببرید چون آب با فشار بالا به سر برخورد میکند و بهترین راه این است که یک لیوان آب پر کنید و آن را روی سر خود بریزید و شستشو باید به آرامی انجام شود.

نحوه ماساژ

همانطور که گفته شد تمام مراحل و اقدامات بعد از کاشت مو به خاطر آسیب دیدگی شدید به پوست سر باید از تماس ناخن به ناحیه پیوند شده پرهیز شود، به همین دلیل باید دقت لازم به خرج دهید.

در هنگام شست و شوی مو پس از پیوند مو، پوست سر نباید مستقیماً در معرض خراشیده شدن توسط ناخن قرار گیرد زیرا به فولیکول‌ ها آسیب می‌زند.

دمای مناسب حمام

نکته و سوالی مهمی که وجود دارد این است که آیا میتوان موهای کاشته شده را با هر دمای آبی شست و شو داد؟

قطعا جواب خیر است و نمیتوان موها را آب داغ یا گرم و یا حتی آ سرد شست زیرا به پیوندها آسیب میرساند و همچنین گردش خون را در منطقه مورد نظر افزایش میدهد که این باعث خونریزی زیاد میشود.

بهترین راه شستن موها به آرامی و با آب ولرم میباشد که نتیجه آن تمیزی سر بدون عوارض جانبی میباشد.

 

نحوه خشک کردن موهای کاشته شده

نحوه خشک کردن موهای کاشته شده

سوال افراد زیادی این است که خشک کردن موهای کاشته شده چگونه است؟

خشک کردن موها هم به اندازه شست و شوی موها بر کیفیت نتیجه نهایی پیوند مو موثر میباشد، به همین علت پیشنهاد میکنیم نحوه صحیح آن را بدانید.

اولین نکته این است که هرگز پس از استحمام موهایتان را خیس یا مرطوب رها نکنید زیرا همین باعث میشود به مرور زمان که مانند تعرق عمل کرده و آلودگی های محیط را به خود جذب کند.

بهترین راه این است که موهای خود را با دمای محیط خشک کنید، اگر هم در محیط مرطوب زندگی میکنید و زمان زیادی لازم است که خشک شود، میتوانید از یک سشوآر با باد خنک و ملایم و از فاصله دور استفاده کنید.

اگر هم در آب و هوای معمولی هستید و میخواهید سریعا موهایتان خشک شود، میتوانید از دستمال کاغذی نرم با حداقل فشار و لمس استفاده کنید.

مرطوب ‌کننده‌های مورد تایید پزشک باید تا زمانی که پوسته‌ها و دلمه‌ها از بین بروند یا تا زمانی که پوست سر خشک شود استفاده شوند.

 

مراقبت های مهم برای دوش گرفتن بعد از عمل

 1. شست و شوی مو بعد از کاشت به طور صحیح
 2. در صورتی که پزشک پماد یا داروی خاصی را برای شست و شوی مو بعد از کاشت تجویز کرده است؛ مصرف آن را فراموش نکنید.
 3. استفاده از کلاه گشاد موقع قرار گرفتن در نور
 4. هرگز از سشوار بعد از استحمام برای خشک کردن موهای خود استفاده نکنید.
 5. استفاده از شامپوهای مخصوص برای شست و شوی مو بعد از کاشت
 6. تا یک ماه بعد از کاشت هیچ اقدامی برای کوتاهی موهای خود نکنید.
 7. استفاده از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت
 8. داشتن رژیم غذایی سرشار از فیبر و سبزیجات
 9. در صورتی که شاهد پوسته پوسته شدن شدید پوست سر بعد از حمام شدید آن را به پزشک خود اطلاع دهید تا با تجویز داروی لازم از تشدید آن خودداری کند.
 10. استفاده از رنگ مو و اتوی مو بعد از پایان دوران نقاهت و با اجازه پزشک
 11. برای خشک کردن موهای خود بعد از شست و شو از حوله‌های سنگین یا زبر هرگز استفاده نکنید.
 12. پرهیز از استخر و سونا تا پایان دوران نقاهت و تا زمان اجازه دادن پزشک
 13. از خارش پوست و موی سر به شدت خودداری شود و در صورت خارش از داروهای ضد خارش استفاده شود.
 14. موها با لایمت هر چه تمام‌تر شانه شوند؛ از کشیدن مو حین شانه کردن و تماس دندانه های شانه با پوست سر به شدت خودداری شود.
 15. در زمان شستن سر، به هیچ عنوان فشار به پوست وارد نکرده و ناخن را به پوست سر خود نکشید.
 16. تا مدتی که متخصص توصیه می‌کند، نباید سر مستقیما زیر دوش قرار گیرد بلکه شستن ملایم با ظرف آب توصیه می‌شود.
 17. بلافاصله پس از کاشت مو، می‌توانید شروع به پیاده‌روی کوتاه مدت کنید یا تمریناتی انجام دهید که تعریق بالایی ندارند.
 18. مصرف الکل باعث طولانی‌تر شدن زمان بهبودی زخم‌ها پس از پیوند مو می‌شود و حتی احتمال خونریزی در حین عمل را بالا می‌برد. بهتر است دو هفته بعد از عمل از مصرف آن پرهیز کنید.
 19. قرار نگرفتن در معرض نور خورشید نیز مهم است به گونه‌ای که باید دو هفته‌ اول پس از پیوند، خود را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید.

 • چه مدت بعد از کاشت مو میتوان موها را شست؟

  پزشکان با توجه به پارامترهای مشخصی زمان دقیق شست و شوی مو بعد از کاشت را تعیین می‌کنند. نوع پوست فرد، نوع و ضخامت فولیکول‌های کاشته شده، تعداد گرافت‌های برداشت شده و کاشته شده، روش کاشت، میزان برش و تعداد زخم‌های ایجاد شده در پوست سر جزو پارامترهای تعیین کننده هستند.

 • چه شامپویی برای موهای کاشته شده خوب است؟

  شامپو مناسب کاشت مو باید PH مناسبی داشته و میزان چربی پوست سر را به خوبی کنترل کند.

 • چه مدت باید ناحیه پیوند شده را بشویم ؟

  برای کمک به بهبود و ریختن دلمه ها و تمیز نگه داشتن محل، توصیه می کنیم ۱۰ دقیقه زیر دوش بمانید. محل را طولانی تر شستشو ندهید. ۱۰ دقیقه برای نرم شدن دلمه ها و کمک به ریزش طبیعی آنها کافی است. این کار را هر روز ادامه دهید تا زمانی که پوسته ها از بین بروند.

 • آیا می‌توان موهای کاشته شده را شانه زد؟

  موهای کاشته شده در روزهای ابتدایی استحکام و مقاومت کمتری نسبت به موهای عادی دارند. شانه کردن آن‌ها می‌تواند آسیب جدی به فولیکول‌ها وارد کرده و مانع رشدشان شود. بنابراین تا یک ماه پس از کاشت از شانه کردن موهای کاشته شده بپرهیزید.

 • آیا بعد از کاشت مو می‌توان استخر رفت؟

  توصیه می‌شود حدود دو هفته تا یک ماه بعد از کاشت مو یعنی تا زمانی که زخم‌های سر بهبود نیافته‌اند، از رفتن به استخر خودداری کنید.

 • دمای مناسب برای شستشوی موهای کاشته شده چقدر است؟

  دمای آب نباید سرد یا گرم باشد. دوش گرفتن با آب سرد در دوران نقاهت بعد از کاشت مو توصیه نمی‌شود. از طرفی دمای زیاد آب می‌تواند آسیب جدی به فولیکول‌ها وارد کرده و موجب جابه‌جایی آن‌ها شود. موهای خود را آنقدر با آب ولرم بشویید تا دلمه‌ها کم‌کم نرم شده و بریزند.

 • نحوه خشک کردن موهای کاشته شده بعد از حمام چگونه است؟

  توصیه می‌شود که تا ۲ هفته بعد از کاشت موی طبیعی از حوله حمام برای خشک کردن منطقه پیوند مو استفاده نکنید زیرا بافت زبر آن به گرافت و فولیکول‌ها آسیب می‌زند. بهتر است بعد از حمام کردن، موها را با دستمال کاغذی خشک کنید، دقت کنید که پوست سر را مالش ندهید و فقط به آرامی آن را لمس نمایید.