اقدامات و توصیه های بعد از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه

پروتز سینه از جراحی های حساس میباشد که برای گرفتن نتیجه ایده آل بعد از عمل و عدم بروز عوارض باید نکات و توصیه ها و مراقبت های بعد از پروتز سینه را رعایت کنید که در این مطلب ذکر کرده ایم.

ایستگاه زیبایی
ایستگاه زیبایی

زیبایی از جمله مواردی است که در داشتن اعتماد به نفس نقش بسیار زیادی دارد و امروزه اهمیت زیادی هم دارد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که این زیبایی محدود به زیبایی در چهره افراد نمیشود، بلکه زیبایی بدن نیز تاثیر بسیار زیادی دارد و مورد توجه است.

به همین علت هم جراحی های زیبایی مختلفی وجود دارند که باعث زیبایی بدن رفع مشکلات بدن میشوند.

برخی از این عمل ها هم بجز زیبایی، جنبه درمانی دارند که از جمله این عمل ها میتوان به جراحی پروتز سینه اشاره کرد.

در تمامی عمل ها مخصوصا عمل های زیبایی رعایت نکات قبل و بعد از عمل بسیار مهم است.

حالا اگر میخواهید نتیجه دلخواهی از پروتز سینه بگیرید، باید علاوه بر نکات قبل از عمل، مراقبت های بعد از پروتز سینه را هم رعایت کنید.

در این مطلب از ایستگاه زیبایی، با این اقدامات و توصیه ها کاملا آشنا میشوید.

 

عمل جراحی پروتز سینه چیست و چگونه انجام میشود؟

جراحی بزرگ کردن سینه یا همان عمل پروتز سینه به عنوان یکی از شایع ترین اعمال جراحی زیبایی-درمانی در بین خانم ها شناخته میشود که متقاضیان زیادی هم دارد.

خانم هایی که به هر دلیلی با اندازه و فرم سینه های خود مشکل دارند یا به خاطر سرطان سینه و تصادف و ... سینه هایشان را از دست داده اند میتوانند از عمل جایگذاری پروتز پستان استفاده کنند.

این خدمات برای حجیم کردن بافت های سینه انجام میشود و کمک میکند خانم ها پستان هایی با سایز دلخواه داشته باشند.

در جراحی پروتز پستان ایمپلنت ها را در زیر بافت های سینه قرار میدهند که این پروتز ها در دو نوع سالین و سیلیکون وجود دارند.

پروتز های سالینی به برش کوچکتری برای جایگذاری نیاز دارند و پروتز های سیلیکونی حاوی ژل سیلیکون می باشند و نسبت به پرتزهای سالینی طبیعی تر به نظر می رسند و برای جایگذاری در بافت سینه نیاز به برش بزرگتری دارند.

گرفتن نتیجه ای خوب و ایده آل از این عمل بستگی به تجربه و مهارت پزشک، نوع پروتز ها، آناتومی بدن متقاضی و همچنین رعایت یا عدم رعایت توصیه های قبل و بعد از عمل است که نقش بسزایی در این مورد دارد.

 

نکات و اقدامات بعد از عمل پروتز سینه

اقدامات بعد از پروتز سینه

برای رسیدن به نتیجه ای مناسب و بدون بروز عوارض باید علاوه بر رعایت کردن دقیق و درست مراقبت های قبل از پروتز سینه، باید مراقبت های بعد از پروتز سینه را هم رعایت کنید که برخی از این نکات و اقدامات عبارتند از :

نحوه خوابیدن

بیمار باید 3 هفته ابتدایی را حتما به پشت بخوابد و از خوابیدن به پهلو و شکم جدا خودداری کند تا شکل و فرم پستان ها تغییر نکند.

استفاده از سوتین طبی

بعد از جراحی، متخصص برای شما یک سوتین طبی مخصوص تجویز میکند که مانند پانسمان است و پستان هایتان را در وضعیت مناسب نگه میدارد که تا 1 ماه باید به صورت شبانه روزی استفاده کنید.

نحوه استحمام

3 روز پس از عمل میتوانید به حمام بروید.

درد و تورم

بعد از جراحی ممکن است کمی ناراحتی و درد و تورم داشته باشید که کاملا عادی است و میتوانید با مسکن این موارد را به حداقل برسانید.

کمپرس آب سرد

بعد از عمل برای کاهش ورم و کبودی احتمالی میتوانید از کمپرس آب سرد یا یخ به مدت کوتاه استفاده کنید.

فعالیت های جسمی

دقت داشته باشید که تا دو هفته بعد از عمل، بلند کردن اجسام سنگین یا تحت فشار قرار دادن عضلات قفسه سینه ممنوع است.

فعالیت های ورزشی

فعالیت های ورزشی تا 2 ماه ممنوع است اما با گذشت چند روز میتوانید پیاده روی را به صورت سبک آغاز کنید.

مصرف دخانیات

بیماران تا 2 الی 3 هفته باید کاملا از استعمال دخانیات دور باشند زیرا این موارد باعث افزایش سرعت جریان خون و طولانی کردن دوره نقاهت بعد از پروتز سینه میشود.

مصرف الکل

الکل خونریزی را زیادی میکند، به همین علت تا مانی که خونریزی دارید و از داروهای مسکن استفاده میکنید از مصرف الکل خودداری کنید.

بازگشت به امور روزمره

7 تا 14 روز پس از عمل جراحی میتوانید امور روزمره را انجام دهید فقط از انجام کارهای سنگین دوری کنید.

زمانی که در جلسه مشاوره با بهترین دکتر پروتز سینه در تهران شرکت کنید، تمام این نکات را به درستی میشناسید.

 

توصیه های مهم بعد از جراحی پروتز پستان

 • هفته اول

در هفته اول بعد از جراحی ممکن است احساس درد داشته باشید و شاهد تورم و کبودی هم مشاهده کنید که جای نگرانی نیست.در این مدت بهتر است از دارو های مسکن استفاده کنید و از کمپرس آب سرد و یخ استفاده کنید.

در این هفته روی کمر بخوابید و از بغل کردن کودک هم خودداری کنید و از فعالیت های ورزشی هم دوری کنید.

 • هفته دوم

نسبت به هفته اول تورم و درد کاهش میابد و کم کم به وجود پروتز ها در بافت سینه عادت میکنید.همچنین فعالیت هایی که گردش خون را افزایش میدهند انجام ندهید و در این هفته ممکن است نیازیبه مسکن نداشته باشید.

هفته سومدر این هفته تورم و درد شما به حداقل میرسد و میتوانید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید  و میتوانید روزی 30 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید.

 • هفته چهارم

بعد از گذشت 1 ماه از جایگذاری پروتز سینه، اعصاب فعال شده و بی حسی از بین میرود.در این مدت ممکن است احساس سوزن سوزن شدن داشته باشید اما هیچ دردی ندارید.

در این زمان بخیه هایتان را کشیده اید و میتوانید به سراغ انجام ورزش های پایین تنه بروید.

 • هفته پنجم تا هفتم

در این زمان هم درد و تورم شما کاملا از بین رفته و جای زخم و اسکار هم از بین رفته است و کاملا به پروتز ها عادت کرده اید.

برای انجام فعالیت های ورزشی هم محدودیتی ندارید فقط کم و کم و با حرکات آرام و بدون وزنه شروع کنید.ین موضوع باعث می‌شود تا عضلات سینه کم کم به فشار عادت کرده و باعث بروز مشکل در پروتزها نشوند.

بهتر است در دوران نقاهت و پس از آن زمانی‌که می‌خواهید ورزش کنید، حتما از سوتین‌های ورزشی محکم استفاده کنید. فعالیت بدون سوتین مناسب بعد از عمل پروتز ممکن است باعث افتادگی پروتز شود.

 

مراقبت های بعد از پروتز سینه

توصیه های بعد از جراحی پروتز سینه

 1. بانوانی که تحت عمل جراحی سینه ، قرار گرفته اند ؛ تا مدتی باید از رانندگی اجتناب نمایند.
 2. به بانوان توصیه می شود ، پس از عمل پروتز سینه در زمان تعیین شده به پزشک معالج خود مراجعه کرده و به هیچ عنوان ، در این باره سهل انگاری نکنند.
 3. احساس درد خفیف در سینه ها ، تا مدتی پس از پروتز سینه مسئله ای طبیعی می باشد ؛ اما در صورت احساس درد شدید ، حتما به پزشک مراجعه نمایید.
 4. به دلیل ایجاد تورم وکبودی از آناناس تازه استفاده شود.
 5. بسیاری از بانوان ، نگران باقی ماندن جای اسکار جراحی زیبایی سینه ، می باشند ؛ در این باره لازم به ذکر است ، جای زخم ناشی از جراحی پروتز سینه با گذشت زمان ، به تدریج از بین خواهد رفت.
 6. بهتر است ، در روزهای ابتدایی پس از جراحی زیبایی سینه ، تنها نمانده و یک نفر در کنارتان باشد.
 7. در دوران نقاهت جراحی پروتز سینه ، از انجام فعالیت هایی که موجب حرکت زیاد عضلات بازو می شود ، خودداری نمایید.
 8. مصرف به موقع داروهای تجویز شده از سوی پزشک ، دارای اهمیت به سزایی می باشد.
 9. در این دوران ، از مصرف داروهای خودسرانه خودداری نمایید.
 10. از خم شدن و ایجاد فشار به قسمت های عمل شده پرهیز کنید.
 11. در صورتی که پس از جراحی پروتز سینه تورم و کبودی مشاهده کردید می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید همچنین مصرف میوه هایی مانند آناناس تازه در افزایش روند بهبود کبودی و تورم پس از جراحی بسیار تاثیر گذار می باشد.
 12. استعمال دخانیات پس از جراحی پروتز سینه در روند بهبودی بسیار تاثیر گذار می باشد در نتیجه پس از جراحی از مصرف دخانیات به مدت 3 هفته اجتناب نمایید.
 13. ممکن است بعد از جراحی پروتز سینه، در ناحیه سینه احساس سفتی و کشیدگی پوست داشته باشید و دردی را احساس نمایید که کاملا طبیعی است.
 14. کارهای فیزیکی سنگین در هفته های اولیه بعد از جراحی پروتز سینه نباید صورت گیرد اما رانندگی مانعی ندارد.
 15. بعد از گذشت 3 ماه از جراحی پروتز سینه به منظور بررسی و معاینات لازم باید MRI سینه صورت گیرد و بعد از آن هر 2 سال یک بار باید برای انجام MRI مراجعه نمایید.
 16. در صورتی که می توانید بدون درد بازو ها و شانه را تکان دهید، اینکار را انجام دهید.
 17. بعد از جراحی پروتز سینه رعایت یک رژیم غذایی مناسب دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد به عنوان مثال از غذاهای پرنمک به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا موجب افزایش تورم و کبودی بعد از جراحی می شود و روند بهبودی را کاهش می دهد. توصیه می شود از آب میوه های تازه بیشتر استفاده شود.
 18. بعد از جراحی پروتز سینه برای عدم بروز عفونت و کاهش درد ناشی از جراحی داروهای تجویز شده باید به طور مرتب و کامل مصرف شوند.
 19. توصیه می شود بعد از جراحی پروتز سینه به عنوان همراه یک نفر مراقب فرد بیمار باشد.
 20. بعد از جراحی پروتز سینه بهتر است به مدت 3 هفته به پهلو نخوابید و به پشت بخوابید زیرا ممکن است به پروتز ها فشار وارد شود (روی شکمتان به هیچ وجه نخوابید)
 21. 1 الی 2 هفته پس از جراحی بیمار می تواند به فعالیت های اجتماعی خود ادامه دهد (در بعضی موارد بسته به روند التیام زخم فردی تا یک ماه نمی تواند به فعالیت های اجتماعی خود باز گردد)
 22. پس از جراجی پروتز سینه سعی کنید به عضلات قفسه سینه خود فشار زیادی وارد نکنید و از انجام دادن فعالیت های کششی موثر بر ناحیه بالایی بدن خوداری نمایید.
 23. اصولا نخ های بخیه ای که در اعمال جراحی پروتز سینه انجام می شود جذبی می باشد اما نوک نخ ها بیرون گذاشته می شود و بعد از یک هفته تا 10 روز بعد از عمل توسط پزشک زده می شود و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. بعد از ده روز که بخیه ها از بین رفت پانسمانی که نیاز نیست.
 24. بعد از جراحی های سینه پزشک به بیمار یک گن هایی می دهد و پوشیدن این گن ها را به مدت 3 تا 6 ماه توصیه می کند. هنگام ورزش ها و فعالیت های بدنی شدید پوشیدن این گن ها الزامی می باشد.
 25. خانم هایی که پروتز سینه زیر عضله گذاشته اند ترجیح بر این است که بین سه هفته تا یک ماه رانندگی نکنند.
 26. از سینه بند طبی که پزشک برای شما تجویز کرده است، استفاده کنید و اصلا از تنتان درنیاورید
 27. توصیه بر این است که تا دو هفته بعد از عمل مصرف سیگار و قلیون و مصرف الکل تا یک الی دو هفته متوقف شود.
 28. خانم های متاهلی که عمل پروتز سینه انجام داده اند بعد از یک هفته هیچ مانعی برای ایجاد رابطه زناشویی نمی باشد مگر اینکه درد یا ناراحتی یا احتمال باز شدن زخم وجود داشته باشد.
 29. به یاد داشته باشید که بعد از جراحی ملزم خواهید بود همیشه از سوتین استفاده کنید، بنابراین مهم است که به دنبال ویژگی هایی مانند پارچه قابل تنفس، طراحی بدون درز ، بندهای قابل تنظیم و تناسب بدون فشار باشید.
 30. هفته اول بعد از جراحی سخت ترین هفته خواهد بود، بنابراین توصیه می شود که همه کارهای منزل، خرید لباس و آماده سازی غذا را از قبل انجام دهید.
 31. همچنین توصیه می شود نسخه داروهای ضد درد تجویز شده توسط جراح را آماده کنید تا بتوانید در صورت نیاز به مصرف داروها به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.
 32. در آخر، حتماً استراحت کافی داشته باشید ، و از مصرف غذاهای سالم و نوشیدنی های تامین کننده رطوبت بدن غافل نشوید تا به سرعت بهبودی شما کمک کند.

مراقبت های عمومی

✓ حداقل تا دو هفته از استعمال دخانیات، الکل، دارو های مسکن خودداری کنید.

✓ در رژیم غذایی خود مایعات را بگنجانید و مصرف نمک را کم کنید.

✓ از مصرف میوه و سبزیجات تازه، همچون آناناس به دلیل دارا بودن ویتامین سی دریغ نکنید، چون باعث می شود کبودی و تورم ایجاد شده بعد از عمل پروتز، زودتر بهبود یابد.

✓ از مصرف داروهای خودسرانه، جداٌ خودداری کنید.

مراقبت های خصوصی

✓ مصرف دقیق داروهایی که توسط پزشک تان بعد از عمل تجویز شده است.

✓ بعد از گذشت دو روز استحمام کنید. (در این خصوص پیشنهاد می شود از پزشک جراح تان مشورت بگیرید.)

✓ در طول روز، چند مرتبه قدم بزنید تا از لخته شدن خون در بدنتان جلوگیری شود.

✓ از انجام ورزش های سنگین و نیمه سنگین تا دو هفته بعد از عمل جراحی، خودداری کنید.

✓ در مورد نحوه ی خوابیدن و استراحت کردن، از پزشک خود مشاوره دریافت کنید.

✓ تا مدت 3 ماه پس از عمل جراحی پروتز سینه، از سوتین های طبی استفاده کنید.

✓ در صورت مشاهده علائم غیرعادی، سریعاٌ به پزشک جراح خود مراجعه کنید و تمامی وقایع و علائم را به او گزارش دهید.

برای مطالعه مزایا و معایب پروتز سینه هم کلیک کنید.

 

اصول فعالیت های فیزیکی بعد از عمل جراحی پروتز سینه

 • بهترین جراح پروتز سینه توصیه می کند تا یک هفته بعد از انجام جراحی رانندگی نکنید و پیشنهاد می کنیم هنگام رانند گی فرمان را از قسمت پایین آن نگه دارید.
 • از انجام هر فعالیتی که باعث حرکت زیاد عضلات بازو می شود و باعث افزایش درد می شود جدا خودداری کنید.
 • از انجام هر نوع فعالیتی که به قفسه سینه فشار وارد می کند مانند بالا نگه داشتن دست ، بلند کردن اشیا و غیره خودداری کنید.
 • داشتن کمی درد بعد از انجام پروتز امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود و جای نگرانی وجود ندارد، برای کاهش درد می توانید از مسکن استفاده کنید تا میزان درد کمی کاهش یابد.
 • یک ماه و نیم الی دو ماه بعد از عمل پروتز می توانید پیاده روی آهسته ای داشته باشید.
 • بعد از جراحی پروتز سینه می توانید حمام آفتاب بگیرید اما از دستگاه های سولاریم و دتگاه های برنزه کننده استفاده نکنید.
 • بعد از 24 الی 48 ساعت بعد از عمل جراحی می توانید از هواپیما استفاده کنید.

 

دوره نقاهت بعد از پروتز پستان

مراقبت های بعد از پروتز سینه

معمولا بیماران در همان روز جراحی و یا بعد از آن میتوانند با نظر پزشک مرخص شوند اما باید دقت داشته باشید که برای رفتن به منزل باید کسی همراهتان باشد.

همچنین توصیه میشود که 2 روز اول دوران نقاهت کسی همراهتان باشد و نیاز است کمی راه بروید تا از لخته شدن خون جلوگیری کنید و سایر مراقبت های دوره نقاهت بعد از پروتز سینه را نیز رعایت کنید.

به هیچ وجه د این مدت از بازوهایتان کار نکشید و حتی برای بلند شدن هم از کسی کمک بخواهید تا به سلامت خودتان آسیب نرسانید.

در این دوره برای کاهش درد از مسکن های تجویز شده استفاده کنید و دز طی 15 تا 25 ماه زخم های شما کمرنگتر میشوند و کم کم از بین میروند.

رعایت تمام نکات دوره نقاهت بعد از جراحی پروتز پستان طبق اصول و استاندارد به شما کمک میکند تا نتیجه بهتری از عمل بگیرید و بدنی خوش فرم و زیبا داشته باشید.

از نکات مهم دوران نقاهت بعد از پروتز سینه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. در دوران نقاهت پس از جراحی، حتما باید مراقبت هایی که توسط پزشک توصیه شده را انجام دهید تا دچار عارضه ی نامطلوب نشوید و نیازی به عمل مجدد پیدا نکنید.
 2. در این دوران که عموماٌ کوتاه مدت است، سعی کنید به آرامی راه بروید و فشار زیای به سینه های خود وارد نکنید.
 3. همچنین از سوتین های طبی استفاده کنید که به صورت گن پروتزها را پوشش دهد و از شکل آن ها بعد از عمل حمایت کند.
 4. حداقل 10 روز استراحت کنید تا فشار زیادی به سینه هاتان وارد نشود، ولی حتی الامکان می توانید به امور روزمره خودتان رسیدگی کنید.

 

سوزش و درد بعد از انجام پروتز سینه

داشتن سوزش و درد بعد از پروتز سینه طبیعی است و در برخی افراد وجود دارد با مسکن درمان میشوند و بعد از 1 الی 2 روز رفع میشود و در برخی افراد هم دردی بروز نمیدهد.

همچنین بعد از عمل ممکن است در ناحیه قفسه سینه هم احساس درد داشته باشید که میتوانید با مسکن هایی مانند ایبوپروفن، ژلوفنو استامینوفن های کدئین یا هر مسکن دیگری که بدن شما به آن بهتر پاسخ می دهد این درد را کاهش دهید.

احساس ضعف سینه، وجود جسم خارجی در بدن، بی‌ حسی و تورم بعد از پروتز سینه طبیعی است. هر چند، باید تورم بیش از یک هفته را حتما به اطلاع پزشک خود برسانید.

اگر فشار خون پایینی ندارید، میتوانید برای کاهش کبودی و درد از آناناس و آب کرفس استفاده کنید.

 

نحوه مراقبت از زخم بعد از عمل

همانطور که گفته شد زخم و اسکار و جای بخیه با مرور زمان و به مدت یکسال از بین میروند .

زخم های قرمز بعد از 1 الی 2 ماه تره میشوند، بعد از مدتی برجسته میشوند و بعد از ماه پنجم هم نسبت به قل کمرنگ تر میشوند و به همین ترتیب رو به کمرنگی میروند.

در این مدت باید به رعایت موارد بهداشتی توجه داشته باشید تا محل زخم عفونت نکند.

تعویض و استفاده روزانه از گاز استریل یا پانسمان از موارد بهداشتی در این زمینه است.

 

حمام کردن بعد از جایگذاری پروتز پستان

اصولا تا 72 ساعت بعد از جراحی نباید حمام کنید اما میتوانید پاسنمان ها را بردارید و با یک شامپوی ملایم زخم ها را آهسته بشویید، بتادین بزنید و دوباره با پانسمان ببندید.

بعد از این مدت هم محدودیتی برای استحمام وجود ندارد و میتوانید با مراقبت به حمام بروید.

 

تعداد مراجعات به پزشک بعد از جراحی

به طور کلی برای بررسی های مداوم و حفظ سلامتی باید در تعداد جلسات مشخصی به پزشک متخصص مراجعه کنید که این مراجعات باید طبق شرایط زیر باشد :

 1. 5- 7 روز بعد از عمل اولین جلسه چکاپ های بعد از عمل انجام می شود.
 2. جلسه دوم 10-14 روز بعد از عمل برگزار می شود.
 3. در جلسه سوم حد فاصل بیشتری وجود دارد و حدود یک ماه بعد انجام می شود.
 4. سه ماه بعد از عمل هم آخرین جلسه برای ارزیابی پروتز سینه صورت می گیرد. پس از اتمام این دوره ضروری هر 6 ماه یا سالی یکبار زمان مناسبی است.

توجه : در صورتی که نتایج آزمایش و چکاپ ها نرمال بوده باشد این تعداد جلسات ملاقات با پزشک انجام می شود.

 

طرز خوابیدن بعد از عمل

هنگام خوابیدن، برای جلوگیری وارد شدن فشار به سینه ها و جابجایی پروتز ها باید حدود 3 ماه روی شکم بخوابید.

هچنین بالشت سر بلند و شیبدار میباشد و در حالت بهتر می توان از تخت بلند کمک گرفت.

 

برنامه غذایی بعد از عمل

بعد از اینکه از اتاق عمل خارج میشوید تا 8 ساعت نباید چیزی میل کنید یا بنوشید زیرا با حالت تهوع و استفراغ روبرو میشوید.

بعد از گذشت این زمان هم آب، مایعات، میوه و سبزیجات و انواع مواد غذایی حاوی پروتئین و ویتامین ها برای تامین انرژی مورد نیاز جهت ترمیم و بازسازی بدن لازم است.


 • چند روز بعد از عمل میتوان کارهای روزمره را شروع کرد؟

  بیمار بعد از 5 الی 7 روز میتواند کم کم فعالیت های سبک را شروع کند.

 • نحوه خوابیدن بعد از عمل چگونه است؟

  حدودا تا 2 ماه بعد از عمل از روی شکم خوابیدن و به پهلو خوابیدن خودداری کنید و فقط به پشت بخوابید تا جا و شکل پروتز ها تغییر نکند.

 • آیا احتمال پارگی پروتز ها بعد از جراحی وجود دارد؟

  پارگی پروتز ها به نوع و کیفیت آنها و مراقبت بیمار بستگی دارد که این احتمال بسیار کم است.

 • چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

  در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر عادی مانند: برون ریزی ترشحات چرکی یا خونی از محل جراحی، بروز کبودی و التهاب وسیع در سینه ها، باید به پزشک معالج خود مراجعه کرده و شرح حالی دقیق به وی ارائه دهید.

 • آیا می‌توان از سوتین فنردار بعد از عمل پروتز سینه استفاده کرد؟

  سوتین فنردار به دلیل اعمال فشار بیشتر به ناحیه سینه‌ها خصوصا محل بخیه پروتز سینه، نباید تا حداقل دو الی سه ماه بعد از عمل استفاده شود. مدت زمان مجاز برای استفاده از سوتین فنر دار معمولا باید با مشور پزشک مشخص شود.

 • آیا بی حس شدن سینه بعد از عمل پروتز سینه طبیعی است؟

  یکی از مشکلاتی که موجب شکایت بسیاری از افراد می‌شود، بی حس شدن سینه بعد از عمل پروتز سینه است. این شرایط معمولا تا دو الی سه ماه پس از عمل پروتز سینه بهبود پیدا می‌کند و هیچ نیازی به نگرانی یا اقدام خاصی ندارد.