علت و درمان ریزش موی سکه ای

علت و درمان ریزش موی سکه ای
ریزش موی سکه ای از مشکلات رایج ریزش مو در سنین مختلف است که موهای سر یا صورت به اندازه یک سکه میریزند که برای حل این مشکل باید علت ایجاد آن را پیدا و آن را بر طرف کرد تا بتوان ریزش موی سکه ای را درمان کرد.
ایستگاه زیبایی
ایستگاه زیبایی

همانطور که میدانید موها نقش بسیار زیادی در زیبایی و اعتماد به نفس مردان و زنان دارند و شاید برایتان عجیب باشد که حدود 150 میلیون نفر از جمعیت کل جهان دچار ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا هستند.

ریزش موی سکه ای سر و صورت یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به ریزش مو است که در افراد زیادی بنا بر دلایل مختلف ایجاد میشود و البته امروزه راه های زیادی برای درمان آن وجود دارد که در این مطلب از مجله ایستگاه زیبایی به طور کامل با دلایل و علت ها و همچنین راه های درمان آن آشنا خواهید شد ، پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره آتا) چیست؟

ریزش موی سکه ای یک بیماری غیر قابل پیش بینی ریزش مو است که در سنین زیر 30 سال سیستم ایمنی بدن به اشتباه بجای مبارزه با عوامل خارجی مضر ، به سلول های خود بدن حمله میکند که یکی از این سلول های که صدمه میبیند ، سلول مو است که هنوز علت این بیماری شناخته نشده است.

ریزش مو سکه ای به صورت ناگهانی و طی چند روز اتفاق میافتد که معمولا به صورت تکه های کوچک به اندازه یک سکه میریزد اما اگر فرد مورد نظر دارای استرس شدید شود ، ریزش مو به صورت یکدست در فرق سر نیز ایجاد میشود.

نام دیگر این بیماری آلوپسی آره آتا (Alopecia areata) است که هم در صورت یا همان ریش و هم در موهای سر آقایان و خانم ها ایجاد میشود که موها در مدت 12 ماه یا کمتر دوباره رشد میکنند البته ممکن است این بیماری در برخی افراد شدت بیشتری داشته باشد و  این مدت هم افزایش پیدا کند.

طاسی سکه ای روی محل یا منطقه ای از سر یا ریش تاثیر میگذارد و باعث ریزش موهای آن ناحیه و همچنین در برخی موارد عدم رشد دوباره موها میشود و همچنین لازم است بدانید که این بیماری محدودیت سنی و جنسی خاصی ندارد و ممکن است برای خانم ها یا آقایان در کودکی تا پیری اتفاق بیافتد و آنها را درگیر کند.

این بیماری در برخی افراد به صورت نقطه ای آغاز میشود و سپس زیاد میشود و پیشرفت میکند اما در برخی دیگر به صورت کلی موها را تحت تاثیر قرار میدهد و همچنین موقت یا دائمی بودن این مشکل در افراد متفاوت است.

 

انواع ریزش مو سکه ای

این بیماری دارا انواع مختلفی است که از الگوی یکسانی استفاده نمیکنند و این انواع عبارتند از :

Alopecia areata Patchy : رایج ترین نوع ریزش موی سکه ای بوده و مشخصه آن، از دست دادن دایره مانند مو، بویژه به حالت یک سکه است.

Alopecia areata totalis : این نوع، کمتر رایج بوده و در این نوع، قسمت های بسیار زیادی از موهای سر و به حالت سکه ای ریزش کرده و پس از مدتی، بصورت کلی از دست خواهند رفت.

Alopecia universalis : پیشرفته ترین نوع بیماری بوده و در این حالت موهای سر، صورت و بدن به صورت کلی و هماهنگ با همدیگر از دست خواهند رفت.

 

ریزش موی سکه ای سر و صورت (ریش)

ریزش موی سکه ای

این نوع ریزش مو روی سر تعداد بسیار کمی از خانم ها ایجاد میشود اما در آقایان این تعداد بیشتر است و روی سر و صورت یا همان ریش آنها ایجاد میشود که هیچکدام از این افراد مشکلی از نظر سلامت جسمی خود ندارند و نباید نگرانی و استرس داشته باشند.

ریزش موی سکه ای سر یا ریزش موی سکه ای ریش یکی از دلایل کمتر شایع ریزش مو است که معمولا قابل پیش بینی نیست و در بیشتر مواقع با گذشت زمان ، دوباره موها شروع به رشد میکنند و جاهای خالی سر و صورت کاملا پر میشوند.

در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی به 3 نکته حتما توجه داشه باشید :

 1. گاهی اوقات این عارضه می‌تواند باعث ریزش کل موهای سر یا کل موهای بدن شود. در این صورت احتمال عدم رشد دوباره‌ی موها بیشتر می‌شود.
 2. ممکن است مناطق طاسی کوچک، بعد از رشد دوباره موها، دچار کم‌پشتی شوند.
 3. در برخی موارد همزمان با رشد موها در نواحی طاس، مناطق جدیدی دچار طاسی می‌شوند.

کچلی یا طاسی سکه ای باعث ایجاد بیماری‌های حاد یا مزمن نمی‌شود و واگیردار هم نیست ، منتها از نظر روانی ممکن است تحملش برای شما دشوار باشد و بسیاری از مبتلایان می‌گویند که این بیماری برای آن‌ها عذاب آور بوده است. 

زمانی که دچار این بیماری میشوید ، یک سری تغییرات هم در بدن شما ایجاد میشود مانند خطوط، فرورفتگی‌ها، شکنندگی و قرمزی ناخن که میتوان این موارد را جزئی از نشانه های ریزش مو سکه ای دانست که کمی جلوتر به تمامی نشانه ها و علائم این نوع ریزش مو اشاره کرده ایم.

 

ریزش موی سکه ای در سر و ریش آقایان و مردان

یکی از مواردی که در زمینه ریزش مو در آقایان مشاهده میشود ، ریزش موی سکه ای سر یا ریش و سبیل است که حدود 1 یا 2 درصد از آقایان جامعه را درگیر کرده است که یکی از عوامل اصلی و زمینهساز، استرس است که متعاقب آن ریزش موی سکهای به دنبال اتفاقها و حوادث ناگوار و استرسهای شدید ایجاد میشود.در بیشتر مواقع ریزش موی سکهای با درمان سریع و به موقع قابل برگشت است.

در مواقعی که این مشکل تازه شروع شده باشد ، میتوان از آن جلوگیری کرد و سریعا آن را درمان کرد اما اگر این طاسی کامل شده باشد و بعد از گذشت مدتی مویی رشد نکند ، تنها راه حل کاشت مو میباشد.

البته این کاشت مو برای سر و صورت تمامی خانم ها و آقایان کاملا مناسب و موثر است و میتواند مشکل را به طور کامل حل کند.

زمانی که از این روش استفاده کنید ، ابتدا شاهد موهای کرکی و نازک هستید و بعد از حدود 2 تا 3 ماه شاهد موهای ضخیم و معمولی خواهید بود که نواحی طاس سر یا صورت را پر کرده اند.

از دلایل کچلی سکه ای ریش و سبیل آقایان میتوان به بیماری های خود ایمنی ، شست و شو و آرایش مدام ریش و سبیل ، کاهش وزن شدید و قارچ و عفونت های پوستی اشاره کرد.

 

ریزش موی سکه ای خانم ها

ریزش مو سکه ای خانم ها

به صورت عمومی و طبق تحقیقات انجام شده ریزش موی سکه ای در خانم ها کمتر از آقایان رخ میدهد و ممکن است روی موهای سر یا ابرو ها ایجاد شود.

برخلاف ریزش مو الگو زنانه که کم پشتی تدریجی مو است و ناحیه وسیعی را پوشش می‌دهد، آلوپسی آره‌آتا ممکن است به یک ناحیه کوچک محدود شود؛ از طرفی دیگر ممکن است ناحیه ریزش به تدریج گسترش یابد.

این مشکل در خانم ها نیز مانند آقایان است و در بعضی مواقع ناحیه طاس پر میشود اما در بعضی مواقع هم این مشکل دائمی است و میتوان از روش های مختلف برای درمان و جلوگیری از آلوپسی استفاده کرد.

 

ریزش موی سکه ای در کودکان

نگرانی بزرگسالان مبتلا به طاسی سکه ای در مورد انتقال این بیماری به فرزندانشان بالاست و دانشمندان هم معتقدند که در برخی مواقع عوامل وراثتی و ژنتیکی و محیطی روی این بیماری تاثیر گذارند.

آلبته باید گفت که والدینی که دچار این بیماری شده اند قرار نیست حتما فرزندانشان هم دچار آن شوند و یا حتی کودکانی که دچار این بیماری میشوند ، حتما والدینشان دچار این بیماری نشده اند.

ریزش موی سکه ای کودکان به ندرت رخ میدهد اما علاوه بر ریزش مو ، ممکن است دچار نقص ناخن های دست و پاهایشان هم شوند.

برخی اوقات و بویژه در کودکان، پس از انجام واکسیناسیون ممکن است شاهد ریزش مو سکه ای شویم.

طبق گفته بنیاد جهانی آلوپسی آره آتا ، کودکانی که در زیر 5 سال دچار این بیماری میشوند ، خدشه ای به احساسات و روانشان وارد نمیشود اما در سنین بعد از 5 سال شاهد فرقشان با دیگران میشوند و در این شرایط بهترین کار مراجعه به متخصص روانشناسی کودک است.

 

ریزش مو سکه ای جلوی سر

ریزش موی سکه ای جلوی سر از رایج ترین نمونه های این بیماری میباشد که میتوان گفت حدودا برای 40% از خانم ها و آقایان اتفاق میافتد و البته این بیماری برای افرادی که دچار بیماری های خاص آسم، تب یونجه، بیماری‌های تیروئیدی، لک و پیس (شرایطی که در آن بخش‌هایی از پوست رنگ خود را از دست می‌دهد)، کم خونی‌ پرنیشیوز و سندروم داون هستند ، بیشتر است.

در گذشته متخصصان زیادی دلیل این مشکل را فشار عصبی بیش از حد میدانستند اما تحقیقات به روز تر این نظریه را کاملا رد کردند.

این مشکل معمولا قبل از 20 سالگی رخ میدهد و در بیشتر مواقع با گذشت زمان کاملا خود به خود درمان میشود و جاهای خالی دوباره ترمیم میشوند.

 

ریزش موی سکه ای پشت سر و گردن

ریزش موی سکه ای پشت سر و گردن خانم ها و آقایان هم ایجاد میشود که برای جلوگیری از آن و درمان آن ابتدا باید آزمایش Trichoanalysis انجام داد.

البته برخی پزشکان آزمایش های خون را تجویز میکنند اما لازم به ذکر است که آزمایش خون هیچ موردی را برای این بیماری نشان نمیدهد.

از آنجایی که این بیماری سرعت پیشرفت بالایی دارد ، بهتر است هرچه سریعتر برای جلوگیری و درمان آن به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

پزشکان معمولا از روی شکل ریزش مو ، این نوع ریزش را تشخیص می دهند چون ریزش مو تکه تکه ای و به صورت یک سکه است.

برخی اوقات، در یک نقطه از سر، کچلی سکه ای رخ داده و ممکن است پس از مدتی خود به خود درمان گردد و در هنگام درمان خود بخودی نقطه اولیه، نقطه دیگری شروع به ریزش نماید و همین طور این چرخه تا یک الی دو سال ادامه پیدا کند.

در حالتی دیگر، نقاطی نزدیک به هم بوجود آمده و پس از مدتی، به همدیگر رسیده و قسمت بزرگی از سر را دربر بگیرد.

 

علائم و نشانه های ریزش موی سکه ای

نشانه های ریزش موی سکه ای

بیماری های متعددی هستند که با ریزش مو همراه اند که الگو ، میزان ریزش و زمان رشد مجدد موها را نمیتوان پیش بینی کرد زیرا علائم و نشانه های ریزش مو سکه ای در افراد ، متفاوت است و بهترین راه تشخیص آن مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایشات تجویز شده پزشک است.

این بیماری در ابتدا باعث ریزش مو محدودی در قسمت های سر و ریش و ابر و مژه میشود اما اگر این ریزش ادامه پیدا کند و گسترده شود به بیماری دیگری با نام آلوپسی توتالیس تبدیل میشود که موجب ریزش تمامی موهای بدن میشود.

نشانه های مختلف آلوپسی آره آتا عبارتند از :

ریزش سکه ای موهای سر

اولین علامت و نشانه این بیماری ظاهر شدن نواحی طاس به شکل های دایره و بیضی و ... روی سر است که اندازه آن هم در افراد متفاوت است.

ریزش سکه ای ریش

آقایانی که دچار این بیماری میشوند ، معمولا شاهد ریزش سکه ای موهای ریش هم میشوند.

تغییر در ناخن ها

از شایع‌ترین علائم این بیماری که روی ناخن‌ها پدیدار می‌شود می‌توان به قرمزی ناخن، وجود چاله‌های کوچک یا ایجاد خطوط کم عمق به موازات خط طولی ناخن اشاره کرد.

سایر نشانه ها در افراد مختلف :

 • ایجاد لکه‌های کچلی کوچک و گرد (یا بیضی) در پوست سر، بخش‌هایی از ریش یا نواحی مو دار بدن
 • ریزش و رشد مجدد مو به صورت هم زمان در قسمت‌های مختلف بدن
 • ریزش قابل توجه مو در طول یک دوره‌ی بسیار کوتاه
 • ریزش مو که اغلب به جای هر دو طرف، در یک طرف پوست سر است.
 • موهایی شبیه «علامت تعجب» که قسمت پایینِ آنها باریک‌تر از قسمت بالایی است.
 • ایجاد فرورفتگی‌های ریز و لکه روی ناخن‌ها
 • ریزش موی ناگهانی در ابتدا، پس از مدتی قسمت های کوچکی از مو بسیار کم پشت شده و موی جدیدی در آنجا رشد نمی کند. این قسمت ها بزرگتر شده و تقریبا به اندازه یک سکه خواهند شد، اکنون با چشم غیر مسلح می توان آن را مشاهده نمود.
 • ریزش مو تنها در یک طرف سر قابل مشاهده است.
 • در صورت تماس عادی دست ها با مو، تار مو از ریشه درخواهد آمد. پشته ای از موها بر روی بالشت افتاده و یا در هنگام حمام کردن، تارهای مو به راحتی کنده خواهند شد..
 • قسمت های سکه ای به سرعت افزایش پیدا کرده و رشد موی سایر قسمت ها مانند ابروها یا موی صورت کاهش پیدا می کند.
 • احساس سوزش و خارش را می توان در نقطه ای که موهای آن به زودی خواهند افتاد حس نمود.
 • در صورت شدید بودن ریزش موی سکه ای، برخی اوقات سبب ایجاد حفره یا چاله ای بر روی ناخن ها خواهد شد.
 • عدم ریختن موهای سفید یا خاکستری در نواحی دچار ریزش مو
 • رشد خود به خود موها بعد از ریزش
 • رشد موها در ناحیه‌ی دچار طاسی و ریزش موها در ناحیه‌ای دیگر به طور همزمان
 • ریزش مویی که در ماه‌های سرد سال اتفاق می‌افتد

وقتی با این نشانه ها موجه شدید سریعا به یک دکتر کاشت مو مراجعه کنید تا ریزش موهایتان بیشتر نشود.

 

دلایل و علت ریزش موی سکه ای در آقایان و بانوان

دلایل ریزش موی سکه ای آقایان

آلوپسی آره آتا در ابتدا معمولا در نقاط مختلف پوست سر ، موی سر ، مژه ، ریش و سبیل رخ میدهد اما اگر از این بیماری جلوگیری نشود و درمان نشود ، باعث پیشرفت و شیوع آن در تمامی قسمت های بدن میشود.

اگر شما دچار این بیماری شده اید حتما سیستم بدنی شما فولیکول های مو را به اشتباه تحت تاثیر قرار داده و کوچکتر کرده و به همین دلیل تولید متوقف میشود و همین مورد را هم میتوان یکی از دلایل ریزش مو دانست.

از دلایل ریزش مو حالت سکه ای میتوان به وراثت ، نغییرات هورمونی ، بیماری و عوارض جانبی برخی دارو ها و خدمات زیبایی اشاره کرد مثلا ریزش موقت موها از عوارض کاشت مو هستند که موقت هستند بعد از گذشت مدتی قطع میشود و موهای جدید رشد میکنند.

در این مورد خاص از ریزش مو، جالب است که هیچ آسیبی به پوست بدن و سر نرسیده یا علائمی از آسیب در آن منطقه مانند التهاب یا زخم دیده نمی‌شود. 

عارضه‌های دیگری نیز همراه با آلوپسی بروز می‌یابد که از آن جمله می‌توان به ویتیلیگو یا پیسی (ایجاد شدن لکه‌های سفید رنگ روی پوست)، التهاب غده تیروئید و کم خونی خطرناک (کاهش تعداد گلبول‌های قرمز به دلیل کمبود ویتامین B12) اشاره کرد.

از دیگر دلایل ریزش مو سکه ای میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

1 . ژنتیک

اگر والدین شما دچار آلوپسی یا هر نوع مشکل خود ایمنی مثل SLE , RA شده باشند ، به احتمال زیاد شما نیز دچار آن خواهید شد.

2 . مراقبت از پوست

استفاده زیاد از مواد شیمیایی ، شامپو ها و سایر مواد برای زیبایی باعث سوزاندن ریشه مو و در نتیجه ریزش میشوند.

3 . استرس

استرس ، ناراحتی و قرار گرفتن در شرایط عصبی و نامناسب از دلایلی وقوع چنین مشکلاتی هستند.

4 . واکسیناسیون

برخی اوقات و بویژه در کودکان ، ممکن است پس از انجام واکسیناسیون ممکن است شاهد چنین بیماری ای شویم.

5 . عفونت های ویروسی

از آنجا که سیستم ایمنی بدن تا رفع ویروس، بسیار فعال است، ممکن است فولیکول ها را به اشتباه ویروس تشخیص داده و به آنها حمله ور شود.

6 . کمبود ویتامین D

کسانی که از کمبود ویتامین مخصوصا ویتامین D رنج میبرند به احتمال زیاد دچار این بیماری میشوند.

7 . سایر بیماری ها

مشاهده چنین شکلی در افرادی که دارای بیماری های خودایمنی دیگری از قبیل اختلالات تیروئید، کم خونی و یا Vitiligo هستند بیشتر از سایر افراد است.

 

راه های جلوگیری از ریزش موی سکه ای

برای جلوگیری از پیشرفت ریزش مو سکه ای در نقاط بدن باید یک سری نکات مهم را رعایت کرد.

نکات مهم و راه های جلوگیی از ریزش موی سکه ای عبارتند از :

 • استفاده از برس مو نرم با دندانه های با فاصله از یکدیگر جهت جلوگیری از فشار زیاد به موها
 • عدم استفاده زیاد از مواد شیمیایی و برس زدن موها جهت محافظت از پوست سر و موهای آسیب دیده
 • تغذیه مناسب و استفاده از غذاهای سالم و مفید برای پوست و مو
 • خواب کافی
 • تحرک و ورزش روزانه که موجب افزایش گردش خون می شود
 • کاهش استرس

 

درمان ریزش موی سکه ای سر و ریش

درمان ریزش موی سکه ای سر و صورت

متاسفانه هنوز هیچ راه درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است و این عارضه جزو بیماری های لاعلاج محسوب میشود و طاسی سکه ای بر خلاف دیگر بیماری های پوستی با جوش و خارش و قرمزی همراه نیست.

همانطور که گفته شد هیچ راه درمانی برای این مشکل وجود ندارد اما روش های مختلفی وجود دارند که میتوانند این ریزش مو را کاهش داده و به رشد بیشتر موها کمک کنند.

برای درمان این بیماری بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص است تا پزشک نسبت به شرایط سیستم بدنی و میزان و شدت ریزش موهای شما دارو یا روش های موثر را تجویز کند.

اگر ریزش موهای شما کم بشد و فقط یک یا دو نقطه را درگیر کرده باشد ، پزشک پیشنهاد میکند تا کمی صبر کنید شاید مشکل بر طرف شد اما اگر بیش از نیمی از موهایتان را از دست داده باشید و شدت ریزش هم بالا باشد ، مناسب ترین راه ها را به شما پیشنهاد میکند که نکات زیر را حتما مورد توجه خود قرار دهید : 

 1. بخش‌هایی از سر یا صورت که دچار طاسی شده‌اند و معرض نور خورشید قرار دارند را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.
 2. اگر ابروها یا مژه‌های شما دچار ریزش شده‌اند، حتماً باید عینک آفتابی به چشم بزنید. ابروها و مژه‌ها به طور طبیعی از چشمان شما در برابر گرد و غبار و نور آفتاب محافظت می‌کنند.
 3. برای جلوگیری از گرم شدن سر توسط نور خورشید، کلاه یا کلاه گیس به سر بگذارید.
 4. اگر موهای بینی خود را از دست داده‌اید، باید از مرطوب‌ کننده‌ها و داروهای مخصوص بینی استفاده کنید تا میکروب‌هایی که به طور معمول درون موهای بینی به دام می‌افتند، شما را بیمار نکنند.

 

درمان خانگی و طبیعی ریزش موی سکه ای

همانطور که میدانید برای درمان هر مشکلی روش های طبیعی ، شیمیایی و گیاهی مختلفی وجود دارند اما افراد زیادی هستند که بجای درمان های شیمیایی ترجیح میدهند از روش های درمان خانگی و طبیعی ریزش مو سکه ای استفاده کنند اما نکته مهم این است که هیچکدام از این روش ها به صورت بالینی آزمایش نشده اند و اثر بخشی آنها نامعلوم است اما میتوان برای آزمایش و تست از این روش ها استفاده کرد.

برخی از روش های درمان خانگی و طبیعی آلوپسی عبارتند از :

درمان ریزش مو با سیر

سیر دارای خاصیت های طبیعی درمانی زیادی است که میتواند این مشکل را کاهش دهد یا درمان کند.

درمان ریزش مو با قرص ویویسکال

این مکمل طبیعی از منابع دریایی و اقیانوسی ساخته می‌شود. مصرف ویویسکال به مدت ۶ ماه می‌تواند باعث تحریک رشد موها شود.

درمان ریزش مو با مکمل‌های بیوتین و زینک

بیوتین و روی (زینک) از جمله ریزمغذی‌هایی هستند که می‌توانند باعث افزایش رشد مو و پیشگیری از ریزش شوند. بدن شما روزانه به ۳۰ میلی‌گرم روی و ۳ میلی‌گرم بیوتین نیاز دارد. رژیم غذایی سالم همراه با این مواد مغذی می‌تواند به پیشگیری و درمان ریزش موی سکه ای کمک کند.

تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از پروتئین بوده و همچنین به دلیل اینکه حاوی بیوتین و ویتامین B است ، میتواند به رشد موها کمک کند.

ماهی

ماهی و غذا های دریایی حاوی امگا 3 هستند و باعث افزایش رشد موها میشوند.

گردو

حاوی امگا 3 بوده و برای رشد مجدد موها توصیه شده است.

سایر روش ها : 

 • مصرف خوراکی های حاوی ویتامین
 • مالیدن آب پیاز و سیر در محل ریزش مو
 • انواع ژله و نوشیدنی آلوئه ورا
 • استفاده از روغن درخت چای
 • روغن رزماری
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن نعناع فلفلی
 • روغن نارگیل
 • روغن کرچک
 • روغن جوجوبا
 • روغن زیتون

 

درمان طب سنتی ریزش موی سکه ای

درمان خانگی و طبیعی ریزش موی سکه ای

فولیکول‌ها نقطه شروع رویش مو هستند و این حمله به فولیکول‌ها موقتی است.

برای درمان ابتدا باید علت اصلی را پیدا کرد؛ در برخی افراد از داروهای خوراکی، یا به صورت شست‌وشو و یا به صورت مالشی استفاده می‌کنیم، مصرف عرقیجاتی مانند شاتره، کاسنی، کیالک، خارشتر و خارخاسک هم با پاکسازی و تصفیه خون به درمان بیماری کچلی سکه ای کمک خواهد کرد.

یکی از راهکارهای طب سنتی برای درمان ریزش مو سکه‌ای مصرف حریره سیاه است که می‌توان آن با عسل یا نبات میل کرد، علاوه بر آن روغن حلیله هم راهی برای درمان اختلال است که می‌توان آن را روی سر مالید؛ درمان دیگر گِل سرشور است و می‌توان هفته‌ای یکی ۲ بار آن را روی موها قرار داد، قابل ذکر است که این گِل موجب رویش مو می‌شود.

برای درمان این عارضه از دمنوش‌هایی مانند مریم گلی با عسل استفاده کنید؛ مصرف گیاه دم‌اسب هم برای درخشندگی و رویش مو تاثیر دارد، در این میان استفاده از اسانس گزنه و رزماری و مالش منظم آن‌ها بر روی نقاط ریخته شده موجب تحریک و بهتر شدن جریان خون می‌شود.

از جمله دم‌کرده‌هایی که برای علاج این اختلال می‌توان نام برد بابونه، آویشن و همچنین گیاه رزماری است که خواص آنتی بیوتیکی دارد؛ مالش سیر در نقطه ریزش مو تاثیر دارد، همچنین آب پیاز در رویش مو موثر است، علاوه بر این شنبلیله نیز موجب تقویت ریشه مو می‌شود که این گیاه را هم می‌توان با عسل مصرف کرد و هم تخم آن را می‌توان با مقداری آب خمیر کرد و به قسمت ریخته شده گذاشت.

 

درمان قطعی ریزش موی سکه ای

همانطور که گفته شد روش های ذکز شده برای جلوگیری و درمان طاسی سکه ای قطعی نیستند و برای همه افراد نتایج مثبت به دنبال ندارند.

اما اگر دچار ریزش مو سکه ای شده اید ف تنها پیشنهادی که میتوان داد تا این مشکل به صورت قطعی ریشه کن شود و شاهد نواحی طاس یا کم پشت روی سر یا صورت خود نباشید ، استفاده از خدمات کاشت مو است که این خدمات دارای روش های مختلفی است که برخی از بهترین ان موارد زیر هستند :

کاشت مو به روش Fit

کاشت مو به روش اف ای تی یکی از به روز ترین و بهترین روش های خدمات کاشت مو است که برای افراد مختلف انجام میشود.

تقریبا میتوان گفت که این روش مبنا و پایه روش های پیشرفته تر مانند کاشت مو به روش SUT یا  micro FIT است که امروزه نسبت به سایر روش ها دارای محبوبیت بیشتری در بین مردم است.

این روش کم خطر ، کم عارضه و بسیار کم تهاجم است و حتی به گونه ای است که این روش را جزو روش های بدون جراحی معرفی میکنند که برای درمان ریزش مو سکه ای هم مناسب است.

کاشت مو به روش Fug

کاشت مو به روش FUG هم یکی از بهترین و موثر ترین روش های کاشت مو در حال حاضر است که مانند سایر روش ها دارای مزایا و معایبی است و روش این عمل هم مانند بقیه به این صورت است که فولیکول های مو از بانک مو استخراج میشوند و در نواحی طاس و کچل کاشته میشود و بعد از مدتی ظاهری جوان و شاداب برای افراد ایجاد میکند.

روش کاشت موی اف یو جی یکی از محبوب ترین روش های روز دنیا و ایران میباشد که مکمل کاشت مو به روش FIT یا SUT است که برای انجام آن متقاضی مورد بی حسی موضعی سر قرار میگیرد و آماده جراحی میشود و فرایند عمل جراحی ادامه پیدا میکند.

کاشت مو به روش Fue و Super Fue

 کاشت مو به روش fue یکی از به روز ترین روش های کاشت مو در سر تا سر جهان میباشد که دارای تاییدیه انجمن بین المللی متخصصین پوست و مو و FDA آمریکا میباشد.

در تکنیک اف یو ای پزشک با تجربه و مهارت و دانش خود فولیکول های مو را با استفاده از تجهیزات یا دستگاه از نواحی پشت سر برمیدارد و بعد از آن به نواحی گیرنده پیوند میزند.

پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه زیبایی و کاشت مو باعث شد که بعد از روش کاشت مو fue ، روش کاشت مو super fue نیز وارد این زمینه شود که روشی پیشرفته تر و بهتر از روش قبلی است و تمامی مزایا روش قبلی را دارد و معایب روش قبلی کاملا محو شده اند.

 

دارو های مخصوص درمان ریزش موی سکه ای

درمان قطعی ریزش موی سکه ای

کورتیکواستروئید‌ها (کورتون‌ها) : کورتون ها باعث سرکوب سیستم ایمنی می‌شوند تا گلبول‌های سفید فولیکول‌ها را تخریب نکنند که به شکل تزریق موضعی و پماد های موضعی تجویز میشوند.

ماینوکسیدیل : این دارو با نام روگین هم ناخته میشود که برای درمان و جلوگیری از ریزش مو در الگو های مردانه و زنانه موثر است و باعث تحریک رشد موها میشود.

دیفن سیپرون : این دارو یکی از موثر ترین راه ها برای درمان کچلی سکه ای میباشد که باید در نواحی طاس یا کم پشت بزنید.لازم به ذکر است که این دارو دارای عوارض جانبی مانند سوزش و خارش و قرمزی دارد.

آنترالین : از این دارو به شکل محلول یا کرم برای درمان بیماری پسوریازیس (یک بیماری خود ایمنی پوستی) استفاده می‌شود که به شکل مایعی روغنی و تیره رنگ است و باعث تحریک موها میشود.

آمپول های استروئیدی : تزریق آمپول های استروئیدی در پوست ناحیه ریزش مو منجر به تحریک رویش مجدد مو می شود. برای درمان موثر تزریق آمپول هر یک تا دو ماه تکرار می شود.

ایمونوتراپی : موضعی روشی است که در آن ماده شیمیایی مانند دیفن سایپرون برای اثرگذاری سریع تزریق می‌شود. این روش ممکن است در طول شش ماه باعث رشد موهای جدید شود، اما برای ادامه رشد و رویش مجدد مو باید درمان را ادامه دهید.

 

سایر روش های درمانی ریزش مو سکه ای سر و ریش

✓ شیمی‌نوردرمانی که کمی قبل به آن اشاره کردیم

✓ مزوتراپی مو و PRP که معمولاً برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه یا بهبود نتایج کاشت مو استفاده می‌شوند

✓ رایحه درمانی یا آروماتراپی

✓ طب سوزنی

✓ مزونیدلینگ

✓ مواد پروبیوتیک

✓ لیزر درمانی با لیزر کم توان

✓ نوشیدنی‌ها و کرم‌های موضعی آلوئه ورا

✓ آب پیاز که باید به روی مناطق دچار طاسی بمالید.

✓ روغن‌های اسانس طبیعی مانند روغن درخت چای، رزماری، لاوندر (استخودوس) و نعنای فلفلی (پپرمینت)

✓ سایر روغن‌ها مانند جوجوبا، بادام، زیتون و نارگیل

✓ استفاده از رژیم‌های غذایی مخصوص بیماران خود ایمنی که شامل گوشت و سبزیجات فراوان است.

✓ ماساژ

✓ مکمل‌های گیاهی مانند جنسینگ، چای سبز و ساوپالمتو

 

بهترین دکتر برای درمان ریزش موی سکه ای

اگر قصد درمان طاسی سکه ای با کشت مو را دارید باید گفت که بهترین و مناسب ترین گزینه است اما باید نکاتی را در این باره رعایت کنید تا بهترین نتیجه را همراه با کمترین عوارض دریافت کنید.

برای کاشت مو کلینیک ها و پزشکان زیادی در حال فعالیت و ارائه خدمات هستند که برخی از آنها بهترین خدمات را ارائه میدهند که میتوانید با کلیک روی بهترین کلینیک و پزشکان کاشت مو با آنها آشنا شوید.

یک کلینیک مناسب برای کاشت مو باید دارای کادری از پزشکان و متخصصان کاربلد و با تجربه باشد که تمامی مراحل کاشت مو را طبق استاندارد انجام دهند.

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که کلینیک مورد نظر باید دارای دتسگاه ها و تجهیزات پیشرفته و مجهز باشد و بهترین دکتر برای درمان ریزش مو سکه ای نیز باید تحصیلات ، تخصص ، تجربه و مهارت بالایی داشته باشد تا بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهد و رضایت کامل شما را جلب کند.

 

نکات مهم در مورد ریزش مو سکه ای و جلوگیری و درمان آن

طاسی و کچلی سکه ای

 1. پزشکان معتقدند که علت این عارضه یک بیماری خودایمنی است که در آن گلبول‌های سفید به اشتباه به فولیکول‌های بدن حمله می‌کنند.
 2. وجود سابقه‌ی این عارضه در خانواده باعث افزایش احتمال ابتلا می‌شود.
 3. برای این مشکل درمان قطعی وجود ندارد ولی با راه‌هایی می‌توان به بهبود شرایط کمک کرد.
 4. ریزش موی سکه ای می‌تواند باعث طاسی کل سر، ریزش موی کل بدن یا به وجود آمدن نواحی کوچک طاس روی سر یا ناحیه ریش شود.
 5. شیوع بیماری در زنان و مردان یکسان است. کمتر از ۱ درصد جمعیت از این عارضه رنج می‌برند و معمولاً شروع علایم از سنین کودکی اتفاق می‌افتد.
 6. در یک پنجم افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا، یکی از دیگر اعضای خانواده نیز از این بیماری رنج می‌برد.
 7. ریزش مو در این بیماری معمولاً ناگهانی و طی چند روز اتفاق می‌افتد.
 8. مدارک کمی وجود دارد که نشان می‌دهند ریزش موی سکه‌ای با استرس مرتبط است. ( بخوانید در مورد : درمان ریزش مو ناشی از استرس )
 9. آن دسته از بیمارانی که دچار ریزش مو به شکل نواحی پراکنده سکه‌ای می‌شوند، معمولاً بدون نیاز به درمان تا حداکثر یک سال شاهد رشد دوباره‌ی موهای خود خواهند بود.
 10. تاکنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است.
 11. بخش‌هایی از سر یا صورت که دچار طاسی شده‌اند و معرض نور خورشید قرار دارند را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.
 12. اگر ابروها یا مژه‌های شما دچار ریزش شده‌اند، حتماً باید عینک آفتابی به چشم بزنید. ابروها و مژه‌ها به طور طبیعی از چشمان شما در برابر گرد و غبار و نور آفتاب محافظت می‌کنند.
 13. برای جلوگیری از گرم شدن سر توسط نور خورشید، کلاه یا کلاه گیس به سر بگذارید.
 14. اگر موهای بینی خود را از دست داده‌اید، باید از مرطوب‌ کننده‌ها و داروهای مخصوص بینی استفاده کنید تا میکروب‌هایی که به طور معمول درون موهای بینی به دام می‌افتند، شما را بیمار نکنند.

 

آیا امکان دچار شدن دوباره به این بیماری پس از درمان وجود دارد؟

متاسفانه جواب این سوال بله است اگر شرایط زیر را داشته باشید :

 • اگر در دوران کودکی به آن دچار بوده اید.
 • اگر در هنگام داشتن این بیماری، بیش از نیمی از موهای سرتان را از دست داده اید.
 • دارای بیماری اگزما باشید.
 • اگر ناگهان، موهای مژه یا ابروهایتان از دست برود.
 • اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده این بیماری را داشته است.
 • در محل رشد موهای خود( نزدیک پیشانی) ریزش مو داشته اید.
 • سایر بیماری های خودایمنی را تجربه کرده اید.

 

سوالات متداول

1 . چه کسانی دچار کچلی سکه ای میشوند؟

این بیماری معمولا در افرادی بروز میکند که سابقه فامیلی و ارثی مشکلات خود ایمنی یا ریزش مو دارند بیشتر رخ میدهد.

2 . آیا تزریق آمپول برای درمان این بیماری موثر است؟

سیستم ایمنی و شرایط جسمی و بدنی افراد با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل در برخی افراد موثر است و در برخی دیگر موثر نیست.

3 . آیا این نوع از ریزش موها مادام العمر خواهد بود؟

در ریزش موی سکه ای تمامی فولیکول های ناحیه مورد نظر از بین نخواهند رفت و با درمان مناسب می توانند مجددا رشد کنند.

4 . شیوع این بیماری در چه کسانی بیشتر است؟

 • سابقه‌ی خانوادگی : در میان بستگان درجه اولِ حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بیماران، ابتلا به آلوپسی آره آتا دیده می‌شود.
 • آسم، تب یونجه، درماتیت آتوپیک، بیماری تیروئیدی، ویتیلیگو و سندرم داون: پژوهش‌ها نشان می‌دهند، افرادی که به یکی از بیماری‌های بالا مبتلا هستند، با احتمال بیشتری دچار ریزش موی سکه ای می‌شوند.

5 . چه نوع شامپو برای درمان ریزش مو سکه ای مناسب است؟

افرادی که دچار ریزش مو سکه ای میشوند میتوانند با تایید پزشک از شامپو کتوکونازول استفاده کنند. این شامپو برای پاکسازی سطح پوست و فولیکول های مو مفید است. همچنین استفاده از روغن های طبیعی مناسب برای پوست برای تغذیه مناسب مو و کمک به رشد دوباره آنها سودمند خواهد بود.

6 . غذاهای مفید برای درمان ریزش مو سکه ای کدامند؟

برخی خوراکی ها و مواد غذایی برای درمان و جلوگیری از ریزش مو مفید هستند. هویج به دلیل داشتن بتاکارن و ویتامین A، مواد غذایی حاوی ویتامین D مانند ماهی سالمون، تخم مرغ، آووکادو و صدف دریایی، انواع بری ها، اسفناج، سیب زمینی، انواع مغزها و دانه های خوراکی برای درمان ریزش مو سکه ای مناسب است.

7 . آیا ریزش مو سکه ای واگیردار است؟

خیر این بیماری واگیردار نیست و در برخی افراد رخ میدهد.