دلایل ریزش مو و راه های درمان و جلوگیری

دلایل ریزش مو و راه های درمان و جلوگیری
ریزش شدید مو یکی از مشکلاتی است که مردان و زنان زیادی به طور ناگهانی دچار آن میشوند که این ریزش مو دلایل مختلفی دارد و همچنین امروزه راه های درمان ریزش مو سریع و ارزانی وجود دارد که میتوانید از این مشکل جلوگیری کنید.
ایستگاه زیبایی
ایستگاه زیبایی

زیبایی ظاهری و شخصیت و تیپ خانم ها و آقایان به عوامل زیادی بستگی دارد که از مهم ترین آنها میتوان به پوست و مو اشاره کرد و به همین علت سلامتی این دو مورد به یکی از دغدغه های افراد مختلف تبدیل شده است.

ریزش مو امروزه مشکل خیلی از افراد است که دلایل مختلفی دارد اما آنقدر مشکل بزرگی نیست که نتوان آن را حل و بر طرف کرد اما نکته مهم این است که قبل از درمان باید ابتدا دلایل ریزش مو یا دلیل اصلی ریزش مو را در خود پیدا کنید و بعد به سراغ درمان ریزش مو بروید.

ما در این مقاله از مجله ایستگاه زیبایی هم دلایل و هم راه های درمان را برای شما گفته ایم که با چند دقیقه مطالعه میتوانید اطلاعات کافی را به دست آورید ، پس با ما همراه باشید.

 

چرخه طبیعی رشد موهای انسان چگونه است؟

قبل از اینکه در مورد دلایل اصلی ریزش موهای طبیعی سر آشنا شوید ، بهتر است چگونگی رشد موها را بدانید.

پوست سر ما دارای 100 هزار مو است که هر کدام از این تار موها چرخه رشد متفاوتی دارند و هر فولیکول ، یک تار مو تولید میکند که رشد آن حدود 12 میلی متر است و حدود 2 تا 6 سال عمر دارد.

بعد از گذشت این مرحله رشد موها برای یک ماه قطع میشو و چرخه جدید شروع میشود و این یعنی اینکه موهای قبلی میریزند و موهای جدید رشد میکنند.

طبق مطالعات انجام شده حدود 50 تا 100 تار مو در طول روز میریزند و موهای جدید بجای آنها شروع به رشد میکنند و جایگزین آنها میشوند.

مراحل کلی رشد طبیعی موها به شرح زیر میباشد :

آناژن : مرحله رشد فولیکول ها که معمولا بین 2 تا 7 سال برای موهای سر زمان میبرد البته این زمان بستگی به ژنتیک و مواردی مانند استرس و رژیم غذایی و موارد دیگری دارد.

کاتاژن : در این مرحله فولیکول‌ها به حدود یک سوم از طول طبیعی خود می‌رسند و موهای جدیدی زیر موهای قبلی رشد می‌کنند بدون آنکه موجب ریزش موهای قدیمی شوند و حدود 2 تا 3 هفته طول میکشد.

تلوژن : در این مرحله نوبت به استراحت فولیکول ها میرسد که باعث ریزش موهای قدیمی میشود و معمولا بین 50 الی 100 تار مو در روز میریزند.

 

دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو

همانطور که گفته ریزش تعداد محدودی از موهای شما اصلا باعث نگرانی نیست و یک اتفاق کاملا طبیعی است اما این مشکل زمانی باعث نگرانی میشود که این ریزش بیشتر از حد طبیعی شود و شما با مرور زمان تراکم موهایتان را از دست بدهید و در این شرایط است که باید دلیل اصلی این مشکل را پیدا کنید و آن را حل کنید.

دلایل و علت های اصلی ریزش موی سر عبارتند از :

وراثت

ریزش موی ارثی از شایع ترین دلایل میباشد ک به آن الگوی مردانه یا زنانه ریزشمو نیز میگویند که قابل پیش بینی است و در سنی احتمال رخ دادن دارد.

این مورد از دلایلی است که نمیتوان از آن جلوگیری کرد اما میتوان با استفاده از خدمات کاشت مو ، آن را درمان کرد.

آسیب های جسمی

عواملی چون بیماری های مختلف ، جراحی ،تصادف و سار مواردی که با پوست سر درگیر هستند میتوانند یکی از دلایلی باشند که باعث ریزش مو میشوند.

خبر خوب این است که وقتی بدن به شرایط عادی بازگردد ، موها دوباره رشد میکنند.

تأثیرات بارداری

حاملگی و مادر شدن یکی از بهترین اتفاقات زندگی است اما در برخی افراد که باعث شوک های جسمی شدید میشود ، احتمال ایجاد ریختن موها وجود دارد و دلیل این اتفاق هم تغییرات هورمونی است.

البته نکته مهم این است که برخی خانم ها ممکن است در دوران بارداری و برخی دیگر در دوران بعد از بارداری دچار این مشکل شوند که در هر دو صورت بعد از گذشت مدتی موها دوباره رشد خواهند کرد.

مصرف بیش از حد ویتامین A

همانطور که میدانید مصرف کم یا بیش از حد هر چیزی باعث ایجاد و بروز مشکلاتی میشود مثلا استفاده زیاد از ویتامین A یا مکمل ها و داروهای حاوی این ویتامین باعث ریزش شدید موها میشوند.

اما به محخض متوقف کردن این مورد موها دوباره رشد خواهند کرد.

کرم حلقوی

قارچی به نام کرم حلقوی وجود دارد که اگر روی پوست سر ما قرار بگیرد، باعث شروع ریزش موی سر می‌شود. علاوه بر ریزش مو، پوست سر در همان ناحیه ریزش مو، پوسته پوسته، قرمز و دچار خارش می‌شود و شکل کچلی دایره‌ای از خود به نمایش می‌گذارد.

در این شرایط از دارو های ضد قارچ استفاده کنید و با کسی در تماس نباشید.

کمبود پروتئین در رژیم غذایی

از دیگر دلایل و علت های ریزش مو میتواند کمبود پروتئین باشد که میتوانید با خوردن گوشت و تخم مرغ و سبزیجات و برخی حبوبات ، پروتئین بدن را تامین کنید تا ریزش موی سر را قطع کنید.

تغییرات هورمونی

همانطور که تغییرات هورمون های بارداری می تواند باعث ریزش مو شود، تغییر دادن یا کنار گذاشتن قرص های ضد بارداری نیز می توانند باعث این امر شوند. تغییرات در تعادل هورمونی که در زمان یائسگی اتفاق می افتد نیز ،ممکن است دارای نتیجه ی یکسان باشد.

که میتوانید برای حل این معضل به پزشک مراجعه کنید و دارو های مخصوص را مصرف کنید.

کم خونی ناشی از فقر آهن

فقر آهن یکی از شایع ترین نوع کم خونی است که که افراد زیادی دچار آن هستند اما نمیدانند که ریزش موهایشان به خاطر این مورد است.

شما میتوانید برای تامین آهن بدن از مواد غذایی ، مکمل ها و دارو های تجویزی پزشک استفاده کنید.

هورمون های زنانه

همانطور که تغییرات هورمون های بارداری می تواند باعث ریزش موی سر شود، تغییر دادن یا کنار گذاشتن قرص های ضد بارداری نیز می توانند باعث این امر شوند. تغییرات در تعادل هورمونی که در زمان یائسگی اتفاق می افتد نیز ،ممکن است دارای نتیجه ی یکسان باشد.

کم کاری تیروئید

تیروئید، یک غده کوچک در گردن شماست که تأثیر زیادی در سلامت کلی بدن دارد.بزرگ شدن این غده در گلو، بی اشتهایی شدید، افسردگی، خشکی شدید پوست سر و ریزش ناگهانی موهای سر نیز نشانه‌هایی هستند که می‌تواند به شما در شناخت این اختلال کمک کند.

جلوگیری از ریزش مو

کمبود ویتامین B

کمبود ویتامین B از دلایلی از ریزش مو است که شاید به آن فکر هم نکرده باشید.

بی اشتهایی عصبی، حالت تهوع و مشکلات گوارشی از نشانه‌های آن هستند.

هویج، تخم مرغ و گوشت قرمز و البته سویا میزان زیادی ویتامین ب دارند و میتوانید با این مواد غذایی این ویتامین را تامین کنید.

بیماری لوپوس

لوپوس یکی زا بیماری های نادر است که هدف آن سلامتی پوست و موی افراد است که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنید.

کاهش شدید وزن

افرادی زیادی هستند که برای ایده آل کردن اندام خود دست به هر کار و استفاده و مصرف هر چیزی میزنند که این مواد ممکن است باعث ریزش موی سر شود.

همچنین کاهش ناگهانی وزن باعث وارد شدن شوک به بدن و ایجاد عوارضی مانند ریزش مو میشود.

بهتر است برای کاهش وزن از رژیم غذایی و ورزش های مناسب استفاده کنید.

تأثیرات مستقیم شیمی درمانی

افرادی که دچار سرطان میشوند یا باید از دارو های مختلف استفاده کنند یا شیمی درمانی انجام دهند که این موارد باعث ریختن موهای فرد بیمار میشود اما بعد از گذشت بهبودی سرطان دوباره موها شروع به رشد میکنند.

آلوپسی آره ئاتا یا ریزش موی سکه ای

یکی دیگر از انواع ریزش موی سر یا ریش، ریزش موی سکه‌ای است. علت این نوع ریزش، اختلال در سیستم دفاعی بدن است که به اشتباه به فولیکول‌های سالم مو حمله می‌کند.

این عمل آلوپسی آره-آتا نام دارد و اصولا حاصل سیستم ایمنی بسیار فعال است بدن گیج می شود و سیستم ایمنی مو را به عنوان عامل خارجی تصور می کند و اشتباها آن را هدف می گیرد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک هم می‌تواند علت ریزش مو شما باشد.

البته گاهی، ریزش موی سر به تنهایی، می‌تواند نشانه‌ی سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. پس باید خیلی آن را جدی بگیرید.

مصرف برخی داروها

در برخی مواقع ممکن است سر خود از دارویی استفاده کنید یا حتی پزشک دارویی تجویز کند که باعث ریزش موهای شما شود.

در این شرایط یا باید دارو را قظع کنید و یا اینکه دوز و مقدار آن را کاهش دهید.

استایل آرایشی نادرست موها

همه دوست دارند موهایی با استایل زیبا داشته باشند اما در برخی مواقع محکم بستن موها ، استفاده از مواد شیمیایی برای حالت دادن ، حرارت بالای اتو یا سشوار و برخی موارد دیگر باعث ریزش مو میشوند که بهتر است از آنها خودداری کنید تا ریزش موهایتان قطع شود.

اختلال تریکوتیلومانیا یا وسوسه کندن مو

همه ما افرادی را دیده‌ایم که مدام با موهای خود بازی می‌کنند این کار، اختلالی به نام تریکوتیلومانیا است. این اختلال یکی از ده‌ها علت ریزش موی سر محسوب می‌شود.

بازی کردن و کندن مداوم موها باعث قطع کردن رشد موها و ریزش آنها میشود.

بالا رفتن سن

رد برخی موارد هم هیچیک از موارد ذکر شده باعث ریزش و کم پشتی موها نیستند و فقط بالا رفتن سن باعث ریختن و کم پشت شدن موها میشود که امری طبیعی است.

کم شدن آب بدن

آب یک ماده حیاتی است که روی همه چیز تاثیر مثبت میگذارد.

مثلا با استفاده زیاد از آب به پوست و موی خود آبرسانی میکنید و باعث شادابی و طراوت آنها میشوید.

همچنین میتوانید از میوه ها و سبزیجات آبدار هم استفاده کنید تا آب بدن را تامین کنید.

مصرف بیش از حد مجاز استروئیدهای آنابولیک

اگر از استروئید های آنابولیکی (نوعی که ورزشکاران برای ساخت عضله از آن سو استفاده می کنند) استفاده می کنید، بنا به گزارش آکادمی پوست و مو آمریکا،ریزش مو شما را تهدید می کند و برای درمان باید مصرف آن را متوقف کرد.

استرس و افسردگی

امروزه شرایط زندگی به گونه ای شده است که معمولا بیشتر افراد به دلیل سختی و مشکلات زیادی دچار استرس و نگرانی و افسردگی شدید هستند که از این موارد را میتوان از شایع ترین دلایل ریختن موها دانست که برای قطعی آن بهتر است آرامش و خونسردی خود را حفظ کنیم.

مصرف دخانیات به ویژه سیگار

متاسفانه امروزه افراد زیادی حتی جوانان درگیر دخانیات مخصوصا سیگار شده اند اما اصلا به عوارض آن که این همه اطلاع رسانی میکنند توجه نمیکنند.

یکی از دلایلی که باعث سرعت گرفتن طاسی سر میشود همین مصرف دخانیات است.

مصرف الکل

مصرف الکل باعث ایجاد مشکلاتی مانند ضرر برای گوارش و کبد میشود که این موارد مانع رسیدن مواد مواد مغذی به ریشه موها میشود و وقتی که مواد مورد نیاز به پوست نرسند باعث ریزش آنها میشوند.

بجز ریزش موها مصرف الکل باعث مشکلات دیگری هم برای بدن میشود که اگر افراد با آنها آشنا باشند ، کاملا از مصرف آن خودداری میکنند.

 

دلایل و درمان ریزش موهای صورت (ریش و سبیل)

دلایل ریزش موهای صورت و ریش

ریزش موهای ریش و سبیل و موهای صورت در مردان از معضلات شایع است که بر اساس عواملی مانند قارچ و استرس و موارد دیگر باشد که این ریزش معمولا به صورت سکه ای میباشد و یا اینکه ریش و سبیل را کم تراکم میکند.

و احتمالا این سوال در ذهن افراد دچار این مشکل وجود دارد که دلیل این مشکل چیست و چه راه های درمانی وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا میشوید.

دلایل و علت های ریزش موهای صورت در مردان :

 • عوامل وراثتی

مهم‌ترین و اصلی‌ترین علت ریزش موی صورت، ژنتیک و عوامل وراثتی است. متاسفانه اگر ریزش موی صورت در ژنتیک شما باشد به هیچ‌وجه نمی‌توان با آن مقابله کرد و باید به فکر راهکاری برای بازگرداندن موهای از دست رفته خود باشید.

 • تغییرات هورمونی در بدن

یکی از دلایل داشتن ریش و سبیل های زیبا داشتن هورمون تستسترون است که اگر در هورمون های بدن تغییری ایجاد شود باعث ریزش موی سکه ای روی صورت میشود.

 • داشتن بیماری های خاص

برخی بیماری های نادر و خاص هم هستند که دلیل این مشکل میشوند.

 • آسیب ها و یا حادثه های ناگوار

عده‌ای از مردان به دلیل اینکه در یک حادثه‌ای آسیب دیده‌اند،  موهای صورت خود را از دست می‌دهند و این آسیب می‌تواند به صورت دائمی باقی بماند. ضربه دیدن در اثر تصادف، آتش سوزی، جراحت شدید پوست صورت و … از جمله همین حوادث هستند.

 • داشتن تغذیه و سبک زندگی غلط

از جمله فاکتورهای تاثیرگذار در سلامت موهای سر و حتی صورت، داشتن تغذیه مناسب و سبک زندگی درست است. افرادی که زندگی پر از تنش و استرس دارند در مقایسه با افرادی که با آرامش زندگی می‌کنند بیشتر از ریزش موی صورت و موی سر شکایت دارند. 

 • ابتلا به آلوپسی یا ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه‌ای که عمدتا در ناحیه ریش اتفاق می‌افتد، در اثر نقص در سیستم ایمنی بدن بروز می‌کند. اگر سیستم ایمنی بدن سلول‌های خودی را به عنوان عامل بیگانه شناسایی نماید، به آن‌ها حمله خواهد کرد. در چنین شرایطی فولیکول مو مورد تهاجم قرار گرفته و از بین می‌رود.

راه های درمان سریع ریزش موهای ریش و سبیل آقایان و پسر ها :

 _ درمان با دارو هایی مانند کورتیکوستروئید ، ماینوکسیدیل (روگین) ، دیفن‌سیپرون (DPCP) و انترالین.

_ درمان با کاشت ریش

_ درمان های خانگی مثل استفاده از سیر ، ویویسکال و مکمل‌های زینک و بیوتین

 

دلایل ریزش مو در زنان و دختر ها

برخی افراد تصور میکنند که ریزش مو فقط برای آقایان اتفاق میافتد اما اصلا اینطور نیست و خانم ها نیز به خاطر دلایل زیر دچار این مشکل میشوند :

1 . آلوپسی ها

آلوپسی یا طاسی دلیلی از ریش موی در خانم ها میباشد که واگیردار یا ارثی نیست و به خاطر ژنتیک یا بستن محکم موها ایجاد میشود.

2 . سبک زندگی

رژیم غذایی نامناسب و کمبود برخی از مواد مغذی، می‌تواند از دلایل ریزش موی سر در زنان باشد. ریزش موی ناشی از کمبودهای غذایی، به طور معمول موقتی هستند و اگر مشکل را برطرف کنید، موها دوباره رشد می‌کنند.

3 . دلایل بالینی

شوک‌های فیزیکی و روانی مانند از دست دادن یکی از اعضای خانواده، کاهش شدید وزن، جراحی‌های سنگین، بیماری‌های حاد و زایمان و همچنین استرس و اضطراب و ناراحتی می‌توانند باعث ریزش موی موقت شوند و تعادل هورمون های بدن و چرخه طبیعی موها را به هم میزنند.

4 . ریزش مو هورمونی

دوران یائسگی ، بارداری یا شیردهی از دورانی هستند که تغییراتی هورمونی در سیستم بدن ایجاد میشود که نتیجه آن ریزش موقت موهای سر میشوند و اصلا جای نگرانی نیست فقط باید از استرس و نگرانی و ناراحتی دوری کرد تا ریزش بیشتر نشود.

5 . سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

این مشکل به ویژه در زنان جوان شایع است، PCOS وضعیتی است که به دلیل کاهش فعالیت یا اختلال در فعالیت هورمونی در تخمدان ها رخ می دهد. کم پشت شدن مو به دلیل میزان بالای آندورژن ها یا تستوسترون و دی هیدروتستوسترون  (DHT) اتفاق می افتد. افزایش میزان این هورمون ها به ویژه DHT در زنان، موجب ریزش موی سر می شود.

6 . پرکاری و کم کاری تیروئید

پرکاری یا کم کاری غده تیروئید یک وضعیت پزشکی قابل درمان است که ممکن است باعث ریزش مو در خانمها شود که باید دارو های مورد نظر را استفاده کرد و راه های درمانی را انجام داد.

 

دلایل ریزش مو در مردان و پسر ها

دلایل ریزش موی مردان و پسر ها

☑️ دلایل ارثی

همانطور که گفته شد ارث از شایع ترین دلایل این مشکل است که راه درمانی جز کاشت موی طبیعی سر به روش های مختلف مانند کاشت مو به روش BHT و سایر روش ها ندارد.

☑️ شوره

آقایانی زیادی دارای شوره سر هستند که این شوره ها پوست مرده کف سر هستند که از سر جدا میشوند.

این شوره ها اگر سریعا درمان نشوند ممکن است باعث ریختن موها در مردان شوند.

☑️ پسوریازیس

پسوریازیس مشکل خود ایمنی است که باعث تغییر شدید سلول های پوست و همچنین فلس های ضخیم سفید روی پوسته کف سر می شود. در صورت کندن این فلس ها ممکن است پوست سر خونریزی کند.

همچنین این مشکل اگر ادامه پیدا کند باعث ریزش موی سر میشود.

☑️ کرم حلقه ای

نوعی عفونت قارچی است که از نشانه های آن میتوان به ایجاد لکه های قرمز روی پوست اشاره کرد که اگر این لکه ها در قسمتی از بدن باشند که دارای مو است ، باعث ریختن موهای آن ناحیه میشوند.

☑️ کم کاری تیروئید

این مورد معمولا در خانم ها اتفاق میافتد اما ممکن است از هر 100 نفر 3 نفر از آقایان هم دچار آن شوند که نشانه های آن خستگی ، افزایش وزن و افسردگی است و نتیجه آن نازک شدن و ریختن و کند شدن رشد موها است.

☑️ حالت دادن بیش از حد به موها

استفاده زیاد از مواد شیمیایی برای موها مثل ژل و تافت ، استفاده زیاد از اتو مو و یا سشوار و همچنین محکم بستن موها نیز از مواردی هستند که باعث ایجاد ریزش مو در پسر های جوان میشود.

☑️ رنگ کردن موها

حدود 7% آقایان موهای خود را رنگ میکنند اما نمیدانند که این رنگ های شیمیایی باعث تضعیف ریشه و ساقه مو ها میشود و نتیجه آن ریزش مو شدید در بلند مدت میباشد.

سایر دلایل :

 • آندروژنیک آلوپسیا
 • سن
 • جریان ضعیف خون
 • بهداشت ضعیف
 • خشک کردن موها با حرارت
 • استرس

 

دلایل ریزش موی سر در جوانان و راه های درمان

دلایل ریزش مو در جوانان

مشکل کم ریزش ، کم پشتی و طاسی سر امروزه بنا بر دلایل مختلف گریبا گیر جوانان زیادی هم شده است که کاملا بر خلاف سلیقه و میل آنهاست زیرا به دلیل کاهش زیبایی ظاهری ، اعتماد به نفس افراد را از جوانان گرفته است.

در افرادی که پا به سن گذشاته اند ریزش مو طبیعی است اما این مشکل در جوانان بستگی به موارد زیر دارد که در صورت توان و تمایل میتوانند از آن جلوگیری یا آن را درمان کنند.

1 . مشکلات هورمونی، علتی شایع در زنان

مشکلات هورمونی معمولا برای خانم ها در سنین متوسط به دلایلی مانند بارداری ، قاعدگی و یائسگی اتفاق میافتد که با اتمام این مشکلات و دوره ها ، ریزش مو قطع میشود و اصلا جای نگرانی نیست.

2 . استرس و فکر و خیال در جوانان

ریزش مو به دلیل استرس ، سن و سال و زن و مرد نمیشناسد و هر کسی را درگیر میکند زیرا امروزه تقریبا بیشتر افراد به خاطر شرایط سخت زندگی به فکر آینده خود هستند و همین باعث ایجاد نگرانی و استرس و حتی ناراحتی میشود که یکی از عوارض این شرایط ریزش موهای سر میباشد.

3 . رژیم‌های خودسرانه

یادتان باشد تغذیه از مواردی است که ویتامین و پروتئین و مواد لازم بدن را تامین میکند و وقتی شما خود سرانه و بدون تحقیق برای خود رژیم قرار میدهید باعث میشود که مواد مورد نیاز به بدن نرسد و یکی از مشکلاتی که بوجود می آید ، ریختن موهای سر است.

4 . سیگار و قلیان دشمن پوست و مو

بهتر است بین تفریحات ناسالم، دوستان نادرست و موهایتان یکی را انتخاب کنید! در صورتی که هر روز صبح تعداد موهای موجود در برس موهایتان را می‌شمارید، دور سیگار و قلیان را خط بکشید. چرا که به طور قطع با ادامه روند استفاده از نیکوتین خیلی زودتر از آنکه فکرش را بکنید دیگر نیازی به برس نخواهید داشت.

5 . ارث خانوادگی

ارث و وراثت از دلایل اصلی ریزش مو در 70% افراد است که راهی برای فرار از آن نیست مگر اینکه صبر کنید تا کامل موهایتان بریزد و بعد از آن روش هایی مانند کاشت مو به روش ترکیبی و سوپر ترکیبی استفاده کنید.

6 . مراقبت نادرست از موها

خیلی اوقات ریزش موی سر در جوانی به خاطر بالاهایی است که جوانان بر سر خودشان می آورند.

مثلا استفاده از مواد شیمیایی مثل تافت و رنگ کردن مو ها و ... میتوانند آسیب های جدی به موها برسانند.

یا مثلا استفاده از سشوار و اتو باعث سوزاندن ریشه موها و در نتیجه از بین رفتن موها میشود که برای حل این مشکل ، این کار ها را کنار بگذارید.

7 . بیماری و دارو ها

بیماری هایی مانند تیروئید، کم‌خونی، مشکلات سیستم گوارشی، قارچ‌های پوستی و… همگی می‌توانند از دلایل پنهانی ریزش مو باشند.

همچنین برخی دارو هایی که خود سر میگیرید یا حتی پزشکان برای شما تجویز میکنند باعث کم پشتی و طاسی شما میشوند.

راه های درمان کم پشتی و طاسی در جوانان هم موارد زیر هستند که با رعایت آنها میتوانید از ریزش جلوگیری کنید یا آن را به حداقل برسانید :

8 . سبک زندگی خود را تغییر دهید.

منظور ما از سبک زندگی شیوه مراقبت از موها، تعداد دفعات شست و شوی آن‌ها، نوع شامپو یا نرم‌کننده مورد استفاده و… است. 

9 . رژیم غذایی سالم

از تغذیه سالم استفاده کنید و رژیم ها و مواد خوراکی نامناسب مثل فست فود را کنار بگذارید.

10 . جنس موهایتان را بشناسید.

با شناخت جنس و نوع موهایتان میتوانید از شامپو و مواد مناسب برای تقویت آنها استفاده نید.

11 . بیماری ها و مشکلات هورمونی را درمان کنید.

برای اینکه شاهد ریختن تک تک موهایتان نباشید ، مشکلات هورمونی و بیماری هایتان را در اولین فرصت درمان کنید.

12 . از موقعیت‌های پراسترس دوری کنید.

حتی‌الامکان از استرس دوری کنید اما اگر شغل شما به گونه‌ای است که همواره در معرض موقعیت‌های پراسترس قرار دارید، بهتر است روش‌های کنترل استرس را بیاموزید. دانستن این روش‌ها هم در مدیریت فعالیت‌هایتان به کمکتان می‌آید و هم موهایتان را روی سرتان نگه می‌دارد.

13 . به مراکز و کلینیک های کاشت مو مراجعه کنید.

برای درمان قطعی از روشی مطمئن و تایید شده با نتایج مثبت مثل کاشت مو استفاده کنید و سعی کنید حتما برای این نوع درمان به بهترین کلینیک و پزشکان کاشت مو مراجعه کنید.

 

مهم ترین دلایل ریزش موی شدید و ناگهانی

دلایل ریزش موی زنان و دختر ها

   🛑 ب الا رفتن سن و پیری 

از نشانه های بالا رفتن سن و پیری میتوان به ریزش مو اشاره کرد.

 🛑 ارثی

در خانواده هایی که پدر یا مادر دچار ریزش موی سر باشند و کم پشت یا طاس باشند ، فرزندان هم معمولا دچار آن میشوند.

 🛑 غم و اندوه و استرس

افراد زیادی هستند که به دلیل شرایط سخت زندگی استرس و نگرانی و غم بالایی دارند و به همین علت چار ریزش ناگهانی و شدید موهایشان میشوند.

 🛑 مطالعه و تفکر و کار زیاد بدون استراحت و خواب و غذای مناسب

مطالعه ، کار و تفکر زیاد و بیش از حد و بدون استراحت و عدم تغذیه و خواب مناسب عوارضی مانند ریزش مو به همراه دارد.

 🛑 بروز اختلال در ترمیمهای سلولی

در ترمیمهای سلولی غذه هیپوفیز نقش مهمی را بعهده دارد و کیفیت مو را می تواند تغییر داده و آنرا زبر و خشن و یا خشک و شکننده نماید. هر فعالیت اضافی غده هیپوفیز ممکن است باعث ریزش مو گردد.

 🛑 امراض تاثیر گذار در ریزش مو

از جمله مهمترین بیماری هایی که باعث ریزش موی سر می شود می توان به این موارد اشاره کرد: چربی بیش از حد، خشکی بیش از حد، شوره سر، موخوره، شکستگی مو،عفونت های استافیلوککی، عفونت های قارچی

 🛑 سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک موجب ریزش موی سر می شود در حالی که شاهد رشد موی زائد روی صورت و دیگر قسمت های بدن خواهیم بود.

 🛑 حرارت و بستن سفت موها

سفت بستن مو ها و استفاده از سشوار و اتو و مواد دیگر برای حالت دادن به موها عوارض این چنینی دارد.

 🛑 مصرف بعضی از داروها

حتما قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک مشورت کنید تا اگر ریزش موهایتان به خاطر دارو بود دوز یا مقدار آن را کم کند.

 

دلایل و درمان ریزش موی جلوی سر در آقایان و خانم ها

ریزش موی جلوی سر از شایع ترین اتفاقات در این زمینه است و معمولا موهای خانم ها و آقایان از جلوی سر میریزد اما با این تفاوت که پیشانی آقایان به شکل M کم پشت میشود اما در خانم ها فقط فرق موهایشان عریضتر میشود.

این مشکل بیشتر در آقایان دیده میشود و راهی برای متوقف کردن آن نیست اما میتوان با استفاده از راهکار هایی ریزش را کاهش داد یا اینکه باید صفر کنید تا کاملا موهایتان بریزر و بعد از آن از روش های کاشت مو مانند کاشت مو به روش FUT استفاده کنید.

علت های ریزش مو در جلوس سر هم میتواند موارد زیر باشد :

 • کاهش وزن شدید و ناگهانی
 • رژیم‌های غذایی نامناسب
 • کمبود آهن در بدن
 • استرس ، اضطراب ، نگرانی و ناراحتی
 • مشکلات یا تغییرات هورمونی در مردان
 • مشکلات یا تغییرات هورمونی در زنان
 • وراثت
 • استفاده از مواد آرایشی نامرغوب و شیمیایی
 • وجود برخی بیماری‌ها
 • عدم مراقبت صحیح از موها
 • مشکلات مربوط به پوست سر

درمان سریع ریزش موی جلوی سر باید طبق ویزیت و مشاوره های پزشک متخصص انجام شود تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

علل و درمان ریزش مو در پشت سر آقایان و خانم ها

وقتی که فردی چه از آقایان و چه از خانم ها دچار ریزش میشوند ، معمولا این ریزش از جلوی سر آغاز میشود اما در برخی افراد هم احتمال این وجود دارد که این ریزش از بالا یا پشت سر شروع شود.

ژنتیک و زمینه ی ارثی ، اختلالات هورمونی ، رژیم غذایی ناسالم ، مصرف دخانیات ، بیماری های پوستی ، استرس زیاد ، مصرف برخی داروها و ده ها مورد دیگر وجود دارد که باعث ریزش مو در پشت سر یا ریزش مو در بالای سر میشوند.

پیشنهاد ما این است که به محض اینکه شاهد ریزش در این ناحیه شدید ، برای درمان آن سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اقدامات اولیه برای جلوگیری و درمان انجام شود.

 

دلیل های ریزش موی سکه ای و راه های درمانی

دلایل ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای از انواع ریزش میباشد که معمولا به صورت ناگهانی و در افراد زیر 30 سال رخ میدهد.در واقع میتوان گفت نوعی بیماری است که در آن سیستم بدنی بجای مبارزه با عوامل خارجی مضر ، با سلول های خود بدن مبارزه میکند که یکی از این سول ها که مورد حمله قرار میگیرد ، موهای سر هستند.

علت ریزش موها به صورت سکه ای می‌تواند وراثت، تغییرات هورمونی، بیماری ها یا عوارض جانبی برخی داروها باشد.

خطر ابتلا به ریزش موی سکه ای معمولاً در افراد مبتلا به برخی بیماری‌ها بیشتر است. آسم، تب یونجه، بیماری‌های تیروئیدی، لک و پیس (شرایطی که در آن بخش‌هایی از پوست رنگ خود را از دست می‌دهد)، کم خونی‌ پرنیشیوز و سندروم داون از این جمله‌اند.

راه های درمان این مشکل استفاده از مواردی مانند پماد یا کرم آنترالین ، کورتیکواستروئیدهای موضعی ، ماینوکسیدیل وتزریق موضعی کورتیکواستروئیدها میباشد.

همچنین برای درمان این مشکل میتوان از کاشت مو به روش میکرو FIT استفاده کرد و نتایج مثبتی دریافت کرد.

 

دلایل ریزش موهای کاشته شده بعد از کاشت مو

ریزش موها بعد از کاشت مو از عوارض کاشت مو میباشد که احتمال رخ دادن آن وجود دارد که اصلا جای نگرانی ندارد و بعد از گذشت مدتی قطع میشود و موها دوباره رشد میکنند.

این مشکل یک امر طبیعی است که در بیشتر افراد رخ میدهد که دلیل مشخصی ندارد و به گونه ای است که ساقه موها میریزند و ریشه باقی میماند و به همین دلیل بعد از 3 الی 4 ماه بعد از کاشت ، موها دوباره رشد میکنند و شاهد موهای طبیعی روی سر یا صورت خود خواهید بود.

این ریزش کاملا طبیعی و عادی است و برای هر کسی اتفاق میافتد و میتوان با رعایت موارد زیر از آن جلوگیری کرد :

 1. هنگام کاشت مو به سن توجه کنید.
 2. قبل از کاشت مو ویتامین مصرف کنید.
 3. از محلول های تقویت کننده مو استفاده کنید.
 4. گیاه نخل اره ای یا دم اسب به شکل مکمل غذایی مصرف کنید.
 5. به تغذیه خود اهمیت دهید.
 6. از شامپو مناسب استفاده کنید.

 

راه های درمان و جلوگیری از ریزش موی سر و صورت

درمان ریزش مو

افراد زیادی در ذهن خود این مورد را دارند که آیا راهی برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد؟ و یا راهی برای درمان ریزش مو به طور قطعی وجود دارد؟

برای درمان و جلوگیری از ریزش مو در ابتدا باید منشا این مشکل را پیدا کنید و آن را بر طرف کنید.

حالا اگر دلیل ریزش موی شما ارثی است هیچ راهی وجود ندارد و باید آن را تحمل کنید تا زمانی که موهایتان کامل بریزد و از خدماتی مثل کاشت مو استفاده کنید.

اما اگر این مشکل دلیل دیگری دارد میتوانید با پیدا کردن و حل کردن مشکل ، ریزش مو را قطع یا از آن جلوگیری کنید.

برخی راه ها جلوگیری و درمان ریزش موی سر و صورت عبارتند از :

 • شامپو کردن روزانه مو را ترک کنید

استفاده از شامپو و ترم کننده باعث تمیزی و سلامت موهاست اما اگر بیش از حد باشد تاثیرات منفی روی موها میگذارد.

 • استفاده از محصولات شیمیایی را کاهش دهید

استفاده از محصولات آرایشی مثل ژل و رنگ و ... باعث آسیب رساندن به مو میشوند و بهتر است بجای محصولات شیمیایی از محصولات گیاهی استفاده کنید.

 • مواد غذایی مناسب مصرف کنید

تمامی قسمت های بدن نیازمند یک سری مواد مغذی و مورد نیاز هستند که با خوردن مواد خوراکی مناسب میتوان آنها را تامکین کرد و باعث تقویت آنها شد.مو نیز از همین موارد است.

 • صبر کنید تا موها به طور طبیعی خشک شوند

مو پروتئین خالص است و حرارت بالا به پروتئین مو آسیب می‌رساند. زمانی که از سشوار و دستگاه‌های خشک‌کن استفاده می‌کنید، بدون داشتن آگاهی در حال آسیب زدن به موهای خود هستید.

 • مو را هر چند وقت کوتاه کنید

یکی از راه های جلوگیری از موخوره و مشکلات این چنینی موها کوتاه کردن چند وقت یکبار آنهاست.

 • مدل موهای آزاردهنده را انتخاب نکنید

برخی از مدل موها مانند مدل دم اسبی یا بافتنی های سخت و سفت باعث آسیب رساندن به ریشه موها و در نتیجه ریختن آنها میشوند.

 • برس زدن مو را فراموش نکنید

شانه زدن مو از عادت خوب و نظم و نظافت موهاست که بهتر است با شانه هایی که دندانه بزرگ و پهن دارند انجام شود فقط یادتان باشد موهای خیس را شانه نزنید.

 • از محصولات ضد ریزش استفاده کنید

محصولاتی مانند ماینوکسیدیل و شامپو های ضد ریزش و ... هستند که میتوانند از این مشکل جلوگیری کنند.

 • ماساژ سر را فراموش نکنید

ماساژ سر و پوسته آن می‌تواند به حل مشکل ریزش مو کمک کند. زمانی که موهای خود را در حمام شامپو زده‌اید، کمی کف سر را ماساژ دهید. این کار باعث بهبود گردش خون در پوسته سر می‌شود و رشد مو را تحریک می‌کند.

 • از روغن‌های طبیعی استفاده کنید

برخی از روغن‌های طبیعی گیاهی از زمان‌های قدیم برای افزایش رشد مو و به عنوان یکی از راه‌های درمان سریع ریزش مو در زنان و مردان استفاده می‌شدند.

و در آخر بهترین گزیه مراجعه به بهترین دکتر کاشت مو در تهران میباشد.

 

راه های جلوگیری و درمان خانگی و سنتی ریزش مو

درمان خانگی و سنتی ریزش مو

✓ درمان ریزش مو با عسل

برای پر پشت تر شدن موهایتان از ترکیب عسل با روغن زیتون و یا روغن بادام تلخ استفاده کنید.

✓ درمان ریزش مو با حنا

برای سفت کردن ریشه موهایتان از ترکیب حنا، سدر و مورد استفاده کنید. به این دلیل ممکن است حنا به موی شما رنگ بدهد می توانید مورد و سدر را به اندازه 150 گرم و حنا را 50 گرم مخلوط کرده و استفاده کنید.

✓ درمان ریزش مو با روغن بنفشه

بنفشه گیاهی معطر است با گل هایی کوچک به رنگ بنفش. این گیاه مفید در سراسر جهان شناخته شده است. بیشتر از این گیاه در صنعت عطرسازی استفاده می شود، اما روغن آن خواص فوق العاده ای دارد به خصوص برای رشد موها.

✓ درمان ریزش مو با روغن سیاه دانه

سیاه دانه یک گیاه بومی جنوب غربی آسیا و از خانواده آلاله می باشد که برای موها بسیار مفید است.

✓ درمان ریزش مو با شنبلیله

هورمون های موثری در شنبلیله وجود دارند که به تقویت موها کمک می کنند. 

✓ درمان ریزش مو با آلوئه ورا

ژل داخلی گیاه آلوئه ورا می تواند باعث از بین رفتن شوره سر و خارش سر شود و به تمیزی و تقویت موها کمک کند.

✓ درمان ریزش مو با آب پیاز

میزان تاثیر آب پیاز در از بین بردن شوره سر، عفونت ها و قارچ ها بسیار زیاد می باشد و همچنین گوگرد موجود در آن به گردش خون کمک می کند.

✓ درمان ریزش مو با ماست

استفاده از ماست برای مقابله با مو خوره و شوره سر و همچنین رشد، درخشندگی و تقویت موها موثر است. ماست حاوی ویتامین های گروه B می باشد که کمک زیادی را برای جلوگیری از شکنندگی و نازک شدن موها می کند.

✓ درمان ریزش مو با مصرف ماهی

مصرف روغن ماهی خوراکی کمک زیادی به سلامت موهایتان می کند.

✓ درمان ریزش مو با اسفناج

این مواد مغذی را می توانید با مصرف اسفناج، به منظور سلامت موهایتان، بدست آورید. این مواد باعث تقویت مو می شوند و با مرطوب نگه داشتن موها مانع از شکنندگی آن ها می شوند.

✓ درمان ریزش مو با کشک

استفاده از کشک می تواند سبب لطافت، درخشندگی و نرمی موها شود. مصرف کشک می تواند هم بصورت خوراکی باشد هم می توانید از آن به عنوان ماسک سلامت مو استفاده نمائید.

✓ درمان ریزش مو با انگور فرنگی (خارتوت)

این انگور منبع سرشار ویتامین C است که برای رشد و تقویت موها مفید می باشد.

✓ درمان ریزش مو با دارچین

یکی از عوامل مهم در سلامت مو گردش خون مناسب است. دارچین گردش خون در بدن را بهبود بخشیده و تضمینی برای تقویت ریشه مو می باشد.

✓ درمان ریزش مو با شیرین بیان

این گیاه برای پیشگیری از ریزش مو و آسیب های وارده بر مو می تواند بسیار موثر باشد. خارش پوست سر، شوره سر و ریزش مو مواردی هستند که شیرین بیان می تواند با آن ها مقابله کند.

✓ درمان ریزش مو با روغن نارگیل

روغن نارگیل منبع غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب می باشد. عموم مردم می دانند که روغن نارگیل برای تقویت و سلامت موها نقش مفیدی دارد.

✓ درمان ریزش مو با لبو

مصرف روزانه آب لبو برای رشد مو بسیار مفید است. همچنین ماسکی می توانید از برگ های چغندر قرمز تهیه کنید.

 

ویتامین های مناسب برای جلوگیری و درمان ریزش موی سر و صورت

ویتامین های درمان ریزش مو

ویتامین A

این ویتامین سنتز اسید ریتونیک فولیکول مو را تنظیم می کند. نه تنها برای مراقبت پوست مفید است بلکه به رشد مو نیز کمک می کند.

ویتامین های ب 2 برای رشد مو 

این یکی از بهترین ویتامین هاست که با کنترل استرس به رشد مو کمک می کند. اینوزیتل و ویتامین ب2 برای رشد مو مفید هستند.

ویتامین C برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو 

این ویتامین به بدن کمک می کند تا آهن را از غذا جذب کند که برای رشد مو ضروری است. همچنین تولید کلاژن را افزایش می دهد که برای حفظ ساختار مو و بازسازی آسیب ضروری است.

ویتامین D برای درمان ریزش مو

این ویتامین برای ریزش مو، فولیکول و سلول های مو را تحریک می کند به طوری که ساقه مویشان را شکل می دهند.

ویتامین B6 و B12 برای درمان ریزش مو

این دو ویتامین یکی از منابع عالی برای رشد مو و درمان ریزش آن هستند منابع حاوی ویتامین B6 شامل آووکادو، لوبیا سبز، غلات سبوس دار ، اسفناج ، مرغ، موز، و غذاهای دریایی می باشند.

ویتامین E مناسب برای رشد مو

مویرگ ها را تحریک می کند و باعث افزایش گردش خون روی پوست سر می شود. این به رشد مو به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی کمک می کند.

پانتوتنیک اسید یا ویتامین B5 برای کنترل ریزش مو

پانتوتنیک اسید یا همان ویتامین B5 ، نیز مثل سایر ویتامین هایی که در این بخش از سلامت نمناک معرفی کردیم باعث توقف ریزش مو می شود.

بیوتین

اگر می خواهید موی بلندتر ، سالم تر داشته باشید بیوتین را فراموش نکنید. این به سرعت تبدیل به یکی از مکمل های مورد استفاده برای رشد موی بهتر می شود.

نیاسین مناسب برای مو

نیاسین یا ویتامین B3 دارای مزایای بسیار زیاد برای مو است و همچنین برای افزایش و تقویت گردش خون در پوست سر مفید است و سبب می شود چربی مناسب و طبیعی در پوست سر ایجاد شود.

پارا آمینو بنزوئیک اسید (PABA)

این ویتامین به همراه اسید فولیک، برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن مناسب است.

اینوزیتول مناسب برای مو

بهتر است بدانید که یکی از عللی که مردان مستعد طاسی می باشند کمبود ویتامین اینوزیتول می باشد.

 

نکاتی مهم درباره نگهداری و جلوگیری از ریزش موها

 1. موهای خود را محکم نبافید و از مدل های گوجه‌ای یا دم اسبی کمتر استفاده کنید.
 2. از پیچاندن، دستکاری کردن یا کشیدن موی خود بپرهیزید.
 3. موهایتان را با ملایمت بشویید و شانه کنید. (شانه ی دندانه درشت، موهای شما را نمی کشد و کمتر به آن آسیب می زند.)
 4. تا جایی که ممکن است از بیگودی، اتوی مو، درمان با روغن های داغ و فر دائمی اجتناب کنید.
 5. با مشورت پزشک خود، مصرف داروها و مکمل هایی را که ممکن است منجر به ریز مو شوند، قطع کنید.
 6. موهای خود را در برابر اشعه ی خورشید و هرگونه منبع اشعه ی فرابنفش محافظت کنید.
 7. از انواع شامپو ضد ریزش مو استفاده کنید.
 8. سیگار نکشید، زیرا نتایج برخی مطالعات نشان می دهد، بین سیگار کشیدن و ریزش مو در مردان ارتباط مستقیمی وجود دارد.
 9. اگر در حال شیمی درمانی هستید، از پزشک خود درباره ی کلاه های خنک کننده بپرسید. این کلاه ها برای کاهش ریزش مو در دوران شیمی درمانی به کار گرفته می شوند.
 10. آفتاب شدید و سرمای زیاد هم می‌توانند تأثیرات منفی بر روی موهای فرد به جای بگذارند. برای همین توصیه می‌شود از کلاه حصری و چتر در تابستان و از کلاه پشمی و شال در زمستان استفاده شود.