کاشت مو به روش ترکیبی و سوپر ترکیبی

کاشت مو به روش ترکیبی و سوپر ترکیبی چیست و چگونه است؟
کاشت مو به روش ترکیبی و روش سوپر ترکیبی از بهترین روش های کاشت مو هستند برای کسانی که از سایر روش ها نتایج مطلوب و دلخواهی نگرفته اند.
ایستگاه زیبایی
ایستگاه زیبایی

کاشت مو یکی از بهترین راه های درمان ریزش مو و بازگرداندن اعتماد به نفس با داشتن ظاهری جوان و زیبا است زیرا امروزه افراد زیادی اعم از خانم ها و آقایان درگیر این مشکل هستند و بسیار هم از آن رنج میبرند.

کاشت مو کاملا طبیعی و بدون خطر و ایمن است و با توجه به برخی شرایط نتایج مثبت و دلخواهی هم دارد.

کاشت مو دارای روش های مختلفی است که در این مقاله از مجله ایستگاه زیبایی قصد داریم شما را با کاشت مو به روش ترکیبی و کاشت مو به روش سوپر ترکیبی آشنا کنیم ، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

کاشت مو به روش ترکیبی

کاشت مو را میتوان بهترین و موثر ترین راه برای درمان ریزش مو دانست که دارای روش های مختلفی ااست اما پایه و اساس تمامی آنها به این گونه است که فولیکول های مو از بانک مو یا همان نواحی پشت و کنار سر استخراج میشود و در نواحی کم پشت و طاس کاشته میشود که این فرایند در روش های مختلف به شکل های مختلف و همراه با دستگاه ها و تجهیزات مخصوص انجام میشود.

یکی از دلایل رایج و شایع برای ریزش مو ، ژنتیک یا همان الگوی طاسی است که از طرف والدین به فرزندان ارث میرسد و با این شرایط برخی افراد خیلی زود و به موقع متوجه ریزش موی خود میشوند اما برخی افراد دیگر وقتی به این موضوع پی میبرند که ناحیه جلوی سرشان کاملا خالی شده است

کاشت موی ترکیبی همانطور که از اسمش پیداست ترکیب دو روش FIT و FUT است که ترکیب این روش باعث میشود نتایج بهتری ایجاد شود و ضعف این دو روش ، در روش ترکیبی پوشانده شود.

مثلا در دو روش ذکر شده امکان برداشت مو کمتر از 2000 و بیشتر از 4000 وجود ندارد که این مشکل در روش ترکیبی کاملا بر طرف شده است میتوان در این تکنیک حدود 10000 فولیکول مو برداشت که این مقدار مناسب است و جلوه طبیعی تری هم به موها و سر میدهد اما باز هم نمیتوان گفت این روش ترکیبی هیچ مشکل و عیبی ایرادی ندارد.

لازم است بدانید که تفاوت در روش های کاشت مو در نحوه برداشت موها از نواحی اهدا کننده است و روش ترکیبی هم یکی از جدید ترین و پیشرفته ترین روش های کاشت مو است.

نتیجه این عمل بستگی به موارد مهم و زیادی مانند شرایط متقاضی ، عمق و زاویه کاشت ، رعایت نکات قبل و بعد از عمل و همچنین مهارت و تجربه پزشک که دارد این مورد آخری از سایر موارد مهم تر است پس سعی کنید حتما برای انجام عمل های زیبایی پوست و مو به معتبر ترین پزشک و کلینیک مراجعه کنید زیرا عمل هایی زیبایی بسیار حساس هستند و با سلامتی و ظاهر افراد رابطه مستقیم دارند.

 

کاشت موی ترکیبی

کاشت مو به روش ترکیبی

فردی که دچار ریزش مو میشود ، هم میتواند از روش های سنتی و قدیمی استفاده کند و هم میتواند از روش های مدرن و جدید مانند کاشت مو استفاده کند.

وقتی فردی در این شرایط قرار میگیرد ، ممکن است دچار طاسی کامل شده باشد که در این شرایط باید از روش ترکیبی یا سوپر ترکیبی استفاده کند که امکان کاشت مو با تراکم بالا وجود دارد اما اگر دچار کم پشتی شده باشد میتواند از سایر روش ها مانند کاشت مو به روش FUE و SUPER FUE استفاده کند زیرا این روش بهترین روش با تراکم کم است.

تمامی روش ها دارای مزایا و معایب مخصوص خود هستند و هیچ روش بدون عیب و ایراد نیست اما باید گفت که این شیوه کاشت مو بهترین روش است زیرا مزایا بیشتر و معایب کمتری نسبت به سایر روش ها دارد اما باید توجه داشت که این تکنیک به جلسات بیشتر و همچنین هزینه بیشتری نیاز دارد زیرا یکی از مدرن ترین روش ها است و هر پزشک و هر کلینیکی حاضر به انجام این روش نیستند.

در کاشت موی ترکیبی ابتدا از روش اف یو تی برای برداشت موها از بانک مو و کاشت آن در نواحی طاس و کم پشت انجام میشود و در ادامه همین روند با روش اف آی تی انجام میشود و این تکنیک ترکیبی برای افرادی مناسب است که انجام روش های جداگانه نتیجه دلخواه نگرفته اند و میتوانند از این روش ترکیبی استفاده کنند.

این تکنیک کاشت مو برای افرادی که بانک موی قوی و پری دارند کاملا مناسب است و حتی این شیوه این امکان را فراهم کرده است که اگر در پشت یا کناره های سر بانک موی ضعیفی دارید ، از موهای صورت مخصوصا موهای نواحی زیر چانه ، برای کاشت موهای سرتان استفاده کنید زیرا این موها سازگاری زیادی با سر و موهای سر دارند و نتیجه ای طبیعی ایجاد میکنند.

 

بهترین کلینیک و بهترین پزشک برای کاشت موی ترکیبی

اگر بخواهیم در مورد کلینیک صحبت کنیم باید بگوییم که بهترین کلینیک کاشت مو در تهران باید جایی با موقعیت مکانی مناسب و در دسترس باشد ، جایی تمیز و شیک و مرتب باشد ، منطقه خارج از طرح های ترافیکی و غیره باشد و ده ها مورد دیگر.

پزشک مخصوص و مورد اعتماد برای انجام این عمل هم باید دارای تحصیلات ، دارای مدارک و مجوز رسمی و تایید شده ، دارای دانش و مهارت و تجربه بالا و همچنین دارای چندین سابقه در این زمینه باشد تا افراد مختلف بتوانند به این پزشکان اعتماد کنند و همچنین بهترین نتایج را دریافت کنند.

این روش از نظر حساسیت با سایر روش ها فرق دارد زیرا پزشک مورد نظر باید بر کاشت مو به روش FUT و همچنین روش FIT کاملا مسلط باشد تا این تکنیک ترکیبی را به صورت دقیق و اصولی انجام دهد.

 

مزایا کاشت مو به روش ترکیبی

روش کاشت موی سوپر ترکیبی

 1. افزایش ۳۰درصدی در حجم تراکم مو بیمار بعد از کاشت مو را میتوان یکی از مزیت های این نوع کاشت مو نام برد.
 2. قابل اطمینان‌ترین و به‌صرفه‌ترین روش برای جراحی کاشت موی وسیع و فوق وسیع.
 3. صرف کمترین زمان (بسته به کیفیت ناحیه اهداکننده، برداشت هر تعداد گرافتی 15 تا 20 دقیقه طول می‌کشد).
 4. برداشت گرافت به تعداد زیاد، یعنی 1500 تا 4500 عدد (که معادل 3000 تا 9000 فولیکول یا تار مو است) امکان‌پذیر می‌باشد.
 5. بیشترین تراکم مو پس از کاشت رادر در محل پیوند مو شاهد خواهیم بود.
 6. انجام کاشت مو در یک جلسه انجام میگیرد. صرفه جویی زیادی در زمان محسوب میشود.
 7. برداشت گرافت به تعداد زیادی قابل انجام است و تا ۹۰۰۰ فولیکول مو را می تواند در دسترس پزشک قرار دهد.
 8. کمترین میزان خالی ماندن سر از مو پس از کاشت مهمترین ویژگی این روش محسوب میشود.
 9. مقرون به صرفه بودن به دلیل تک مرحله ای بودن آن نیز صرفه جویی در هزینه است.
 10. افزایش تعداد فولیکول های فعال در ناحیه پیوند مو نیز از دیگر مزایای این روش است.
 11. سهولت انجام کاشت مو
 12. خلاصه شدن این عمل در یک جلسه

 

نکات و مراقبت های قبل از عمل کاشت موی ترکیبی

 • از مصرف ویتامین و مکمل ها به مدت دو هفته پیش از کاشت مو خودداری کنید. به ویژه ویتامین E که باعث رقیق شدن خون می شود.
 • مصرف داروهایی مانند آسپرین و سایر داروها که باعث رقیق شدن خون می‌شود، تا دو هفته قبل کاشت مو خودداری کنید.
 • نوشیدنی های الکلی باعث رقیق شدن خون می شود. دو هفته تا یک ماه پیش از کاشت مو این نوشیدنی‌ها را کنار بگذارید.
 • یک ماه پیش از موعد کاشت مو رژیم‌های خاص غذایی را کنار بگذارید. بدن شما باید برای کاشت مو آماده باشد. بنابراین کمبود انرژی و مواد معدنی را در طول این مدت تقویت کنید.  کمبود مواد معدنی در بدن باعث می‌شود دوره ریکاوری و بهبود پس از کاشت مو طولانی تر شود.
 • یک هفته مانده به روز مشخص شده،  ورزش و فعالیت‌های سخت خودداری کنید.
 • سعی کنید شب‌های پیش از کاشت مو زود تر بخوابید و بیشتر استراحت کنید.

 

چگونگی انجام عمل کاشت مو به روش ترکیبی

مراحل کاشت مو به روش ترکیبی و سوپر ترکیبی

برای این گونه عمل ها قبل از اقدام به هر کاری باید پرس و جو و مشورت های لازم را انجام داد تا بفهمید شرایط انجام کاشت مو را دارید یا خیر.

بعد از آن نوبت به به این میرسد که به دنبال یک کلینیک شناخته شده که دارای متخصص با تجربه همراه با مدارک و مجوز های لازمه باشد بگردید.

وقتی کلینیک و پزشک را پیدا کردید در جلسه اول که مراجعه میکنید ، پزشک شما را معاینه و بررسی میکند و نسبت به شرایط شما بهترین روش را برای شما انتخاب میکند و در صورت تمایل و تایید شما ، تاریخ و زمان جلسات مشخص میشود تا برای عمل حضور پیدا کنید.

قبل از شروع مرحله اول یعنی برداشت نواری ، پزشک با مشورت شما خط رویش نسبت به سلیقه و چهره شما به شکلی طبیعی مشخص میکند.

 در مرحله آنالیز ناحیه دهنده گرافت های ناحیه دهنده کامل بررسی و خط برداشت نواری تعیین می شود. سپس برای بیمار برای برداشت نواری آماده شده و بی حسی موضعی در حد استاندارد تزریق شده و جراح کاشت مو شروع به برداشت فلاپ می کند.

پس از آن ناحیه برداشته شده بخیه زده میشود و بیمار برای کاشت فولیکول های مو حاضر میشود.

در این مرحله پزشک با استفاده از میکروسکوپی که دارای دقت و ظرافت بالایی است فولیکول ها را از نوار برداشته و آماده پیوند و کاشت میکند.

بعد از آماده شدن هم نوبت به کاشت میرسد که پزشک همراه با تجهیزات به کمک کادر خودش این کار را انجام میدهد.

در مرحله دوم بعد از اتمام کاشت به روش FUT متقاضی کاشت مو به روش ترکیبی آماده افزایش تراکم توسط برداشت فولیکولی یا روش FIT می شود.

در این مرحله جراح کاشت مو بصورت تک تک حداکثر تعداد 1000 گرافت مو برداشت کرده و مابین موهای کاشته شده در مرحله قبل اضافه می کند. این امر سبب می شود تراکم و پرپشتی موها در یک جلسه به حداکثر میزان ممکن افزوده شود. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد کاشت مو به روش FIT به صفحه اختصاصی این مطلب مراجعه فرمایید.

 

توصیه ها و مراقبت های بعد از عمل ترکیبی کاشت مو

 1. ناحیه اهدا کننده یا فولیکول های کاشته شده را لمس نکنید، در صورت نیاز باید دست خود را ابتدا استریل کنید تا احتمال ابتلا به عفونت را به حداقل برسد.
 2. در صورت مشاهده هر گونه درد، قرمزی، تورم در ناحیه ای که عمل جراحی زیبایی پیوند مو انجام شده است باید سریعاً به پزشک متخصص زیبایی خود مراجعه کنید.
 3. حداقل به مدت یک هفته از تماس جنسی خودداری کنید.
 4. حداقل سه هفته از حمام بخار سونا و حمام آفتاب خودداری کنید.
 5. بعد از عمل جراحی به مدت یک هفته از کار سخت و ورزش خودداری کنید.
 6. از خوردن بستنی خودداری کنید.
 7. از داروهایی مانند آسپرین و ایبوبروفن استفاده نکنید.
 8. حداقل دو تا سه روز در خانه بمانید و استراحت کنید سپس به انجام فعالیت های روزانه خود اقدام کنید.
 9. از مصرف نوشیدنی های الکلی به مدت 3 تا 5 روز پرهیز کنید.

 

عوارض و معایب کاشت مو با روش طبیعی

عوارض کاشت موی ترکیبی و سوپر ترکیبی

 • از مهم ترین معایب این روش میتوان به باقی ماندن جای بخیه اشاره کرد.
 • دیگر معایب این روش درد بیشتری است که فرد پس از جراحی متحمل میشود. بیشترین درد حاصل از این روش به دلیل برداشتن تعداد بیشتری از فولیکول های مو و عمق بیشتر برش محل برداشت مو است.
 • رویش مجدد مو در ناحیه نوار بانک مو معمولا به دلیل وجود بخیه امکان ندارد . این نوار باریک به دلیل ماندن جای بخیه شرایط رشد مو را ندارد و برای پوشاندن این نوار موهای بالایی این نوار بلند میشود و این ناحیه پوشیده میشود.
 • لزوم بانک موی پرپشت برای این روش الزامی است و در صورت نبود آن با مشکل مواجه میشویم.

البته اگر متقاضی نکات قبل و بعد از عمل را به درستی رعایت کنید میتواند این عوارض و معایب را به حداقل برساند.

 

افراد و کاندیدای مناسب برای انجام این عمل

 1. اگر برای درمان الگوی طاسی پیشرفته به بیش از 4000 گرافت مو نیاز داشته باشید توصیه متخصصین کاشت مو به افراد متقاضی، انتخاب کاشت مو به روش ترکیبی می باشد. چرا که تعداد گرافت به دست آمده در این روش از سایر روش های FUT و FIT به تنهایی بیشتر است.
 2. فرد متقاضی این روش نباید از هیچ یک از روش های FIT و FUT نارضایتی داشته باشد. مثلا از برداشت نواری و جراحی یا تراشیدن موی سر خود نباید ناراضی و ناراحت باشد.
 3. حداقل بانک مویی مورد نیاز برای کاشت را در پشت سر خود داشته باشد تا هم بتوان 2 سانتیمتر از پشت سر را به صورت نواری برداشت و هم مقدار باقی مانده را بتوان با روش FIT برداشت کرد. به عبارتی بانک موی پشت سر فرد حداقل باید 7 تا 10 سانتیمتر مو داشته باشد.
 4. بیماران سالخورده‌ و پیر و همچنین بیماران آسمی یا بسیار چاق اصلا برای کاشت مو با این روش مناسب نیستند.
 5. روش ترکیبی تنها برای مناطق وسیع ریزش مو مناسب می باشد. مثلاً برای بیماری که فقط شقیقه‌های او دچار ریزش مو شده باشد، روش ترکیبی بی‌ جهت و بی فایده می‌باشد زیرا هر کدام از دو روش FIT یا FUT به تنهایی می توانند باعث رفع مشکل فرد شوند. و یا اگر در بیماری ارتفاع بانک مویی پشت سرش کمتر از 5 سانتی‌متر می‌باشد، روش ترکیبی فقط بانک موی پشت سر بیمار را خراب می‌کند و شانس انجام دو سایر روش های کاشت را از بیمار می‌گیرد.

 

نتیجه کاشت موی ترکیبی

عمل کاشت موی ترکیبی و سوپر ترکیبی

این شیوه یکی از بهترین و کامل ترین روش های کاشت مو است و میزان برداشت مو و کاشت مو در این روش همراه با تراکم بالا است.

بیشترین بازدهی در این تکنیک مربوط به برداشت مو از بانک مو است که این برداشت هم به صورت تک تک و هم به صورت دسته ای انجام میشود.

خلاصه این روش کاملا نتایج مثبتی داشته است البته همانطور که گفته شد این نتیجه رابطه مستقیم با مهارت و دانش و تجربه پزشک متخصص دارد.

 

هزینه کاشت موی ترکیبی

همانطور که میدانید و در سایر مقالات هم گفته شده ، خدمات زیبایی دارای قیمت های مشخص و تعیین شده ای نیستند و این قیمت ها بستگی به موارد زیادی دارد و با نظر پزشک در اولین جلسه حضور شما مشخص میشود.

موارد زیر روی قیمت تاثیر گذارند :

 • ناحیه تحت درمان
 • تعداد گرافت های مورد نیاز
 • میزان تراکم مورد نیاز برای پوشاندن نواحی خالی از مو
 • تخصص پزشک
 • خدمات کلینیک
 • تعرفه های کلینیک
 • تجهیزات مورد نیاز
 • و …

برای دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت ها با ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1 . در این روش چند تار مو کاشته میشود؟

در این تکنیک کاشت ۳۰۰۰ الی ۳۵۰۰ گرافت یعنی ۷۰۰۰ الی ۹۰۰۰ تار مو از پشت سر برداشته و کاشته می شود.

2 . آیا کاشت مو در با این روش درد دارد؟

در این روش نیز، مانند روش FIT و FUT، از بی حسی موضعی استفاده شده و درد زیادی برای بیمار ندارد («بدون درد»). برای همین، از بیهوشی استفاده نمی شود («بدون بیهوشی»). خونریزی در این روش نیز کم بوده، و به همین دلیل عملا «بدون خونریزی» شناخته شده است.

3 . آیا پانسمان بعد از کاشت به این شیوه نیاز است؟

سر بیمار بعد از کاشت مو ، پانسمان می شود و بیمار فردای روز عمل کاشت، می تواند برای باز کردن پانسمان به کلینیک مراجعه نماید. بعد از باز کردن پانسمان، سر بیمار شستشو شده و به طور کلی، می تواند بعد از آن به امور روزمره زندگی بپردازد.

4 . کاشت مو با این تکنیک در چند ساعت انجام می شود؟

یک جلسه کاشت مو با این تکنیک ، حدود ۸ تا ۱۰ ساعت زمان می گیرد. بنا براین، باید یک روز کامل برای این عمل در نظر گرفت.

 

کاشت مو به روش سوپر ترکیبی

کاشت مو به روش سوپر ترکیبی

افرادی که از سایر روش های کاشت مو به صورت جداگانه نتیجه دلخواه نگرفته اند و حالا هم نمیدانند برای درمان طاسی باید چه کنند ، پیشنهاد ما به این افراد این است که از روش سوپر ترکیبی که ترکیب 2 الی 3 روش کاشت مو است استفاده کنند زیرا این روش های ترکیبی دارای مزایا بیشتری هستند و همچنین معایب آنها در این روش های ویژه بر طرف شده است.

روش ترکیبی که با آن آشنا شدید ترکیبی از روش های FUT و FIT است که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در این زمینه ، برخی متخصصان این زمینه ، کاشت مو به روش BHT را نیز به روش ترکیبی اضافه کرده اند و کاشت مو به روش سوپر ترکیبی را که امروزه بهترین روش کاشت مو شناخته شده است را وارد این عرصه کرده اند.

این تکنیک بسیار کامل تر ، طبیعی تر و با کیفیت تر و همچنین با تراکم مناسب انجام میشود و قابلیت مهمی که این روش دارد این است که میتوان از سایر نواحی بدن هم مو استخراج کرد و روی سر کاشت و طاسی را کاملا از بین برد.

انجام این عمل به این صورت است که تمامی مراحل اعم از برداشت و نگهداری و کاشت فولیکول ها توسط دستگاه و مخصوص انجام میشود که این امر باعث حفظ کیفیت فولیکول ها میشود و همچنین باعث ایجاد اسکار و زخم روی پوست هم نمیشود زیرا اصلا نیازی به برش و تیغ و بخیه هم ندارد و کاملا بدون خونریزی است.

 

کاشت موی سوپر ترکیبی

همانطور که میدانید امروزه میلیون ها نفر در جهان از هر جنسیتی به دلایل مختلف دچار ریزش مو هستند و از وجود همچین مشکلی بسیار رنج و عذاب میبرند.

کاشت مو یکی از عمل های مهم و شناخته شده و ایمن و مورد اعتماد برای حل این مشکل است که افراد زیادی با توجه به ریزش مویی که دارند به این عمل روی آورده اند تا بتوانند ظاهر جوان و زیبایی گذشته خود را دوباره داشته باشند.

کاشت مو به روش سوپر ترکیبی از موثر ترین روش های کاشت مو است که اساس این روش به این صورت است که برداشت همزمان گرافت های مو به روش های SUT و FUT می باشد. این تکنیک اصولا مناسب متقاضیانی است که وسعت ناحیه طاس سرشان به طور قابل توجهی زیاد باشد و طبق صلاح دید پزشک ممکن است از سایر تکنیک ها جواب خوبی نگیرند.

در روش ترکیبی امکان برداشت مو از ناحیه صورت و پیوند آن به سر بود اما در روش سوپر ترکیبی امکان برداشت هم از نواحی صورت و هم از نواحی بدن وجود دارد و این باعث میشود تراکم موهای سر بیشتر و طبیعی تر شود.

کاشت مو به روش سوپرترکیبی امکان برداشت تا 5000 گرافت مو در هر جلسه را نیز برای متقاضی میسر می کند. در غیر این صورت کاشت مو به روش SUT یا FUT به تنهایی قادر به ترمیم بخش وسیعی از طاسی نخواهد بود.

 

مزایا کاشت مو به روش سوپر ترکیبی

هزینه کاشت موی سوپر ترکیبی

 1. در این روش گاهی حتی امکان برداشت ۵۰۰۰ گرافت (حدود ۱۲۰۰۰ الی ۱۸۰۰۰ تار مو) در یک جلسه وجود دارد؛
 2. تراکم حداکثری کاشت مو با توجه به اینکه از دو یا سه روش از روش های FUT، FUE و BHT استفاده می شود؛
 3. رفع مشکل ریزش مو در افرادی که کاشت مو با استفاده از روش های FUE و FUT به تنهایی برای درمان ریزش مو در آن ها کافی نیست؛
 4. با وجود کیفیت و تراکم بالای این روش کاشت مو، زمان زیادی برای انجام آن نیاز نیست. گاهی کاشت مو به روش سوپرترکیبی، در یک جلسه کامل می شود.

 

نکات قبل و روز عمل کاشت مو

 • در این تکنیک لازم است موهای سر تا حدود دو میلی متر کوتاه شود.
 • در روز جراحی، پیش از مراجعه به کلینیک، موهای خود را شستشو دهید. این جراحی روی موها و پوست سر تمیز انجام خواهد شد.
 • صرف صبحانه یا وعده غذایی قبل از جراحی هیچ مانعی ندارد. انجام هیچ کدام از روش های کاشت مو نیازی به خالی بودن معده ندارد.
 • در روز مراجعه به کلینیک بهتر است لباس راحت با یقه یا دکمه های گشاد بر تن داشته باشید. کلاهی سبک نیز با خود همراه آورند تا پس از اتمام جراحی، برای جلوگیری از ایجاد فشار یا آسیب به سر، از آن استفاده کنید.
 • اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، پیش از شروع عمل جراحی، در بیاورید.
 • توصیه می شود شب قبل، حتما خواب کافی و راحتی داشته باشید.
 • بهتر است از 10 روز قبل از عمل کاشت مو از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده نشود.
 • مصرف نوشیدنی های الکلی باید 3 روز قبل از جراحی متوقف شود.
 • نوشیدنی ها یا مواد حاوی نیکوتین (همچون دخانیات) یا کافئین نیز نباید از 3 روز قبل مصرف شود.
 • مکمل های حاوی ویتامین B و ویتامین E یا حتی دمنوش های گیاهی حاوی این ویتامین ها نیز نباید در روزهای آخر مصرف شوند. چرا که این موارد می توانند باعث خونریزی بیش از حد در حین جراحی شوند.
 • توصیه می شود غذایی که باعث ایجاد گاز و نفخ معده می شود، استفاده نکنید.
 • قبل از جراحی کاشت مو، استفاده از هر نوع فرم دهنده مو یا هر لوسیون دارویی روی پوست سر یا مو ممنوع است.
 • در روز جراحی، هیچ گونه جواهر یا زیورآلات ساخته شده از هر نوع فلزی را به همراه نداشته باشید.
 • توصیه می شود از یک هفته قبل از انجام جراحی، ورزش را متوقف کنید.

یک نکته بسیار مهم دیگر قبل از انجام عمل این است که باید یک سری آزمایشات انجام دهید که نشانه سالم بودن و آماده بودن شما برای انجام کاشت مو باشد و سلامت شما و پزشک و کادر را به خطر نیاندازد که این آزمایشات عبارتند از :

☑️ CBS
☑️ FBS (BS)
☑️ BUN
☑️ CREATININE
☑️ PT
☑️ PTT
☑️ HIV
☑️ HbsAg
☑️ HbsAb
☑️ HCV

 

مراحل انجام عمل کاشت موی سوپر ترکیبی

کاشت ریش و سبیل به روش ترکیبی و سوپر ترکیبی

 1. در شروع جلسه کاشت، پزشک متخصص با دقت تمام خط رویش مو را ترسیم خواهد کرد. هر چه این مرحله با دقت بیشتری انجام شود، نتایج نهایی طبیعی تر جلوه خواهد کرد. همچنین خط برداشت نواری از بانک های مو نیز تعیین می گردند.
 2. وضعیت بانک مو جهت برداشت گرافت ها و کیفیت گرافت ها بررسی خواهد شد.
 3. نواحی برداشت و کاشت ضدعفونی و بی حس می شوند. این تکنیک نیازی به بی هوشی ندارد.
 4. برداشت نواری از ناحیه بانک مو با دقت بالا انجام می شود. هرچه تجربه و تبحر پزشک در برداشت بالا تر باشد، آسیب فیزیکی کمتری به فولیکول ها خواهد رسید. با اتمام برداشت، در ناحیه مورد نظر بخیه زده می شود.
 5. با کمک میکروسکوپ هایی قوی، پزشک اقدام به جداسازی فولیکول های روی نوار می کند و تا فرا رسیدن زمان کاشت، در یک محلول با دمای خاص نگه داری می شود. در این زمان ناحیه گیرنده نیز آماده دریافت فولیکول ها خواهد شد.
 6. با کمک تیم کاشت هر فولیکول توسط سوزن هایی مخصوص در ناحیه دریافت کننده کاشته می شود.
 7. پزشکان با تجربه در کلینیک کاشت مو خانه سفید با نظر گرفتن عمق و زاویه (خمیدگی به جلو و پایین) و جهت صحیح رشد موها، سعی در ایجاد طبیعی ترین خط رویش کاشت خواهند داشت.
 8. در جلسه کاشت، ابتدا برداشت نواری به روش FUT برای متقاضی انجام می شود و سپس با صلاح دید پزشک متخصص، همان روز یا در روز آینده کاشت SUT به منظور افزایش تراکم انجام خواهد شد.
 9. کاشت SUT قابلیت پیوند 1000 گرافت را فراهم می کند که به صورت پراکنده در میان کاشت های قبلی قرار می گیرند تا بدین ترتیب ناحیه بدون موی سر متقاضی تا حد ممکن پر شود.

 

نکات مهم بعد از عمل کاشت مو با روش سوپر ترکیبی

3 روز اول بعد از عمل

 • مدتی را در خانه بگذرانید و زمانی را به استراحت اختصاص دهید.
 • در صورت احساس درد، داروی ضد درد را که توسط پزشک معالج توصیه شده است مصرف کنید.
 • شما باید اطمینان حاصل کنید که موهای تازه پیوند شده دچار فشار نمی شوند. در این مرحله باید در پیشگیری از ایجاد ضربه و فشار به سر دقت بیشتری داشته باشید.
 • به میزان مصرف مایعات توجه کنید. در این دوره حداقل 2 لیتر آب در روز بنوشید.
 • اگر تصمیم دارید بیرون بروید، از آنجا که بافت پوست سر شما بسیار حساس به آفتاب خواهد شد بهتر است شب ها را برای بیرون رفتن انتخاب کنید.
 • به طور کلی، می توانید شستن موهای خود را از روز سوم بعد از جراحی شروع کنید. 48 ساعت اول شستشو ممنوع است. بعد از گذشت 48 ساعت، اولین شستن پوست سر انجام می شود.
 • در ۷ روز اول توصیه می شود از انجام فعالیت های بدنی مانند ورزش های سبک و مقاربت جنسی خودداری کنید. همچنین انجام فعالیت های سنگین بدنی و ورزشی تا ۴۵ روز ممنوع می باشد.
 • از مصرف سیگار و همچنین مصرف چای ، قهوه و الکل خودداری کنید چرا که این محصولات به افزایش جریان خون منجر می شوند و بنابراین می تواند تأثیر منفی بر ریشه مو داشته باشند.
 • استفاده از هرگونه فرآورده های دارویی یا گیاهی مانند آسپیرین، ویتامین E که اثر رقیق سازی خون دارند نیز در این دوره ممنوع است.

15 روز بعد از عمل

 • از انجام فعالیت های بدنی سنگین خودداری کنید، اما فعالیت های سبک مانند راه رفتن دیگر ممنوع نیست.
 • از کوتاه یا رنگ کردن موهای خود نیز خودداری کنید.
 • در حینی که لباس می پوشید، لباس های شما به راحتی باعث اصطکاک می شوند. همچنین لوازم جانبی به عنوان دکمه یا زیپ می توانند به پوست سر شما ضربه وارد کنند. بنابراین توصیه می شود به آنچه در این دوره می پوشید توجه ویژه ای داشته باشید.
 • در معرض مکان هایی با نوسانات بالا دمایی مانند سونا، حمام یا سولاریوم قرار نگیرید.
 • در این دوره می توانید به طور مرتب موهای خود را بشویید. شستشو مشکلی ندارد اما توجه داشته باشید که هرگز موهای خود را با حوله خشک نکنید! چرا که باعث آسیب مستقیم مو می شود.
 • در هفته اول از مصرف داروهای رقیق کننده خون جلوگیری کنید.
 • می توانید فعالیت های عادی روزانه خود را مجدداً شروع کنید. ریشه مو به اندازه روزهای اول آسیب پذیر نیست. با این حال ، هنوز هم توصیه می شود کمی استراحت کنید.

1 ماه بعد از عمل

 • مصرف الکل در این دوره هنوز ممنوع است. همچنین بهتر است سیگار نکشید. اما اگر بیمار دوری از سیگار را تقریباً غیرممکن بداند ، می توان 2-3 نخ سیگار در روز را مجاز دانست.
 • از آنجا که خطر برخورد توپ به سر شما بسیار زیاد است، توصیه می شود فوتبال ، بسکتبال ، والیبال ، انجام ندهید.
 • در زمان خواب، سعی کنید با کمک چند بالش نرم، زیر سر خود را به میزان 45 درجه بالا نگه دارید تا بدین ترتیب از ایجاد تورم در ناحیه عمل شده، پیشگیری شود.

 

افراد مناسب برای کاشت موی سوپر ترکیبی

روش کاشت موی ترکیبی

 1. بهترین متقاضیان این تکنیک آن دسته از عزیزانی هستند که وسعت ناحیه ریزش مو در آنان بسیار وسیع است به طوری که طبق صلاحدید پزشک متخصص بیشتر از 4000 گرافت مو نیاز است تا تراکم مطلوبی حاصل شود و با یک تکنیک به تنهایی جواب مورد نظر را نخواهند گرفت.
 2. متقاضیان آقا که دچار طاسی با الگوهای مشخص مردانه شده باشند و وسعت ریزش مو بسیار باشد.
 3. در صورتی که متقاضیان حداقل بانک مو را در نواحی پشت و یا کنار سر خود داشته باشند نیز می توانند کاندید این تکنیک شوند و جهت تراکم بخشی بیشتر از ناحیه سینه و زیر ریش آنان نیز در این تکنیک استفاده می شود. برداشت 2 سانتی متر برای برداشت نواری و 5 الی 6 سانتی متر برای برداشت به روش SUT کافی خواهد بود.
 4. متقاضی از لحاظ فیزیولوژیکی در شرایطی باشد که بتواند حین برداشت نواری حداقل یک ساعت بدون هیچ مشکل و احساس ناراحتی بر روی شکم خود بخوابد.
 5. اگر شما از آن دسته عزیرانی هستید که سابقاً کاندید انجام کاشت مو به روش های دیگر بوده اید اما پاسخ مطلوبی دریافت نکرده اید، تنها پس از انجام مشاوره حضوری در کلینیک و در صورت صلاح دید پزشک متخصص می توانید کاندید تکنیک کاشت مو به روش سوپر ترکیبی باشید.

 

افراد نامناسب برای عمل کاشت موی سوپر ترکیبی

 1. استفاده از تکنیک FUT در این روش از کاشت، نیازمند برداشت نواری مو از بانک مو است که به تبع آن بخیه و جای زخم نیز اتفاق می افتد، لذا آن دسته از متقاضیانی که تمایلی به داشتن بخیه و برداشت نواری از بانک مو نیستند، کاندید های مناسبی نیز برای این تکنیک نخواهند بود.
 2. شرایط متقاضی از لحاظ ایجاد زخم های کلوییدی و گوشتی بررسی می شود چرا که محل برداشت نواری در بانک مو این مقاضیان پس از انجام تکنیک ممکن است زخم های کلوییدی ایجاد شود و ظاهر بانک مو نامطلوب جلوه دهد.
 3. استفاده از این روش برای افراد سالخورده ممکن نیست، زیرا در این روش نیاز است که بیمار یک ساعت بی وقفه روی شکم بخوابد و تحمل این شرایط برای افراد سالخورده بسیار مشکل است؛
 4. استفاده از این روش برای افرادی که دچار بیماری های آسم و تنفسی هستند و نیز افرادی که بسیار چاق هستند، امکان پذیر نیست.
 5. ابتلا متقاضی به هرگونه بیماری خونی و یا اختلال در انعقاد خون همچون بیماری هموفیلی سبب ایجاد عوارض جانبی و خون ریزی های وسیع حین برداشت نواری FUT خواهد شد.
 6. اگر پزشک متخصص امکان ترمیم طاسی را با سایر روش های کاشت میسر بداند، هرگز استفاده از تکنیک کاشت موی سوپر ترکیبی به وی پیشنهاد نمی شود.

 

معایب و عوارض کاشت موی سوپرترکیبی

 • در افرادی که استفاده از روش FUT به دلیل خشکی پوست سر یا بانک موی ضعیف در پشت سر، ممکن نیست، استفاده از این روش امکان پذیر نیست.
 • ممکن است افراد به ایجاد جای بخیه نواری حاصل از روش FUT حساس باشند، در این صورت نیز از کاشت مو به روش سوپرترکیبی استفاده نمی شود؛
 • جای برش، بخیه و اسکار مربوط به استفاده از روش های FUT و FUE در کاشت مو به روش سوپرترکیبی و ترکیبی نیز مشاهده می شود.
 • ایجاد جای زخم در محل بانک مو (ناگفته باقی نماند که با کاشت تعدادی گرافت مو در اطراف این ناحیه، تا حدودی می توان اسکار باقی مانده را پوشاند) .
 • دوره نقاهت به نسبت طولانی تری دارد که نیازمند مراقبت های بیشتر به منظور کاهش احتمال عوارضی چون عفونت های ویروسی می باشد.
 • در موارد اندکی امکان ایجاد کیست و التهاب در فولیکول های مو (فولیکولیت) نیز وجود دارد.
 • خون ریزی، تورم، احساس درد در پوست سر و احتمال ایجاد بی حسی در برخی متقاضیان گزارش شده است.

 

هزینه و قیمت کاشت موی سوپر ترکیبی

هزینه کاشت موی ترکیبی و سوپر ترکیبی

روش انتخاب شده : همانطور که میدانید روش های مختلف کاشت مو هر کدام دارای قیمت های متفاوتی هستند.

وسعت منطقه طاسی : مقدار وسعت طاسی و کم پشتی متقاضی از مواردی است که باعث بیشتر شدن تعداد جلسات و زمان جلسات میشود که روی قیمت تاثیر میگذارد.

تراکم مد نظر متقاضی : هرچه مقدار تراکم بالاتر باشد به همان اندازه هم قیمت افزایش میابد.

وضعیت بانک مو : اگر بانک مو قوی باشد که هیچ اما اگر ضعیف باشد پزشک مجبور به استفاده از موهای بدن میشود که این مودر هم روی قیمت تاثیر میگذارد.

کلینیک و پزشک : هرچه کلینیک شناخته تر باشد و هرچه تخصص و مهارت و تجربه پزشک بالاتر باشد قیمت هم بیشتر میشود.

 

سوالات متداول

1 . آیا استفاده از موهای صورت برای کاشت مو ممکن است؟

در استفاده از ناحیه ریش و چانه، طبیعتا نمی توان از همه ی موها، مخصوصا ناحیه صورت استفاده نمود. برای همین، ناحیه ای که برای برداشت مو از ریش استفاده می شود، ناحیه‌ی زیر چانه می باشد که در زیبایی صورت نیز خللی وارد نمی نماید. 

2 . آیا نتیجه ی کاشت مو در همه ی افراد یکسان است؟

پس، در هر شخص، بنا بر نوع ریزش، اندازه اسکلت سر، وضعیت بانک مو، شرایط با افراد دیگر متفاوت است. پس مقایسه نتایج کاشت مو با هم دیگر، و انتظار داشتن نتایج شبیه دیگران بعد از عمل کاشت مو، صحیح نیست.

3 . آیا تراکم موها بعد از کاشت هم مانند موهای طبیعی می باشد؟

اما نکته‌ی بسیار مهم آن است که هر چقدر هم فواصل نقاط کاشت را نزدیک هم انتخاب کنیم، باز به تراکم موی طبیعی نخواهیم رسید.

4 . بهترین محل برداشت از ناحیه ریش کدام قسمت است؟

بهترین محل برداشت از ناحیه ریش، ناحیه غبغب است؛ چرا که جای آن بسیار کم باقی می ماند و تقریبا دیده نمی شود. بهبود این قسمت، بسیار خوب انجام می پذیرد و معمولا موهای این قسمت، جنس خوبی نیز دارند. در اکثر موارد، این ناحیه از ریش، در آرایش های مختلف، مورد استفاده قرار نمی گیرد.

5 . چرا از موهای سینه و ریش در محل خط رویش استفاده نمی شوند؟

موی سینه و ریش، در محل خط رویش استفاده نمی شوند؛ چرا که جنس آنها با دامنه موهای اصلی متفاوت است. بهتر است از این موها، در لابلای موهای اصلی که از بانک مو برداشت شده اند استفاده شود.

6 . تعداد گراف ها و تارهای کاشته شده در این روش چقدر است؟

بارها اتفاق افتاده است که مراجعه کنندگان در جلسه مشاوره اظهار می کنند کسی را سراغ دارند که ۱۲۰۰۰ تار مو کاشته است.